1. new-cars
  2. Svetová premiéra - úplne nový Lexus LBX
  3. Performance & Powertrain
VYBERTE SI

ÚPLNE NOVÁ LEXUS PLATFORMA

LBX je prvý model skonštruovaný na platforme globálnej architektúry Lexus GA-B pre malé vozidlá. Tá poskytuje výhody nízkeho ťažiska, širokého rozchodu kolies, krátkych previsov a mimoriadne tuhej karosérie. Je tiež základom charakteru vozidla, ktorý prináša potešenie z jazdy, a zaisťuje tak Lexus Driving Signature v doposiaľ najmenšom vyhotovení. Prispieva tým k vytvoreniu prirodzeného dialógu medzi vodičom a vozidlom, ktorý v každej situácii zabezpečuje istotu, kontrolu a komfort.

Hlavný konštruktér Endoh vysvetľuje: „Aby sme dosiahli pocit zjednotenia s vozidlom, charakteristický pre značku Lexus, snažili sme sa dosiahnuť svižnú jazdu, pri ktorej by sa maximálne využili výhody malých rozmerov a nízkej hmotnosti vozidla. Zároveň sme sa viac než doposiaľ zamerali na zdokonalenie základných vlastností bez toho, aby sme sa spoliehali na elektronické ovládanie.“

Elektronicky riadený brzdový systém zahŕňa funkciu kontroly polohy vozidla pri brzdení, ktorá automaticky upraví rovnovážne rozloženie brzdnej sily vpredu a vzadu s cieľom potlačiť nakláňanie vozidla a zachovať spoľahlivé lineárne brzdenie. Systém tiež potláča nakláňanie vozidla pri prejazde zákrutami, udržiava jeho stabilný a pohodlný postoj a filtruje bočné vibrácie.

NOVÁ GENERÁCIA HYBRIDNÉHO POHONU LEXUS

Model LBX poháňa nová generácia hybridno-elektrického pohonu Lexus bez nutnosti dobíjania, ktorého súčasťou je kompaktný a ľahký 1,5-litrový trojvalcový motor. Hlavné komponenty hybridnej sústavy ako prevod typu transaxle a riadiaca jednotka výkonu prešli zásadnou zmenou konštrukcie, ktorej cieľom bolo zvýšiť účinnosť, znížiť straty, ušetriť hmotnosť a zmenšiť veľkosť. Súčasťou pohonného systému je aj nový, bipolárny nikel-metal-hydridový (NiMH) akumulátor s nízkym odporom a vysokým výkonom, ktorý umožňuje dodatočnú podporu elektromotora pri zrýchľovaní a rozširuje možnosti vozidla v plne elektrickom režime jazdy.

Pohonné ústrojenstvo je vyladené na príjemný výkon, ktorý prináša potešenie, či už jazdíte po meste alebo kľukatých cestách na vidieku. Vyznačuje sa verným ovládaním a lineárnym charakterom zrýchlenia, ktoré je užšie prepojené s tým, ako vodič používa plynový pedál. Jazdné vlastnosti zlepšuje aj ovládanie hybridného systému, ktoré presne zodpovedá zvuku motora a zrýchleniu. Vďaka modernizácii hybridnej sústavy je možné vychutnávať si jazdu na čisto elektrický pohon aj vo vyšších rýchlostiach a na dlhšiu vzdialenosť, čím sa maximálne využíva účinnosť vozidla LBX.

Autentická kvalita SUV, ktorou sa model LBX vyznačuje, zahŕňa aj možnosť elektronicky riadeného pohonu všetkých kolies Lexus E-Four.. Ten disponuje prídavným elektromotorom na zadnej náprave a pri rozjazde, vjazde do zákruty a jazde na povrchu s nízkou priľnavosťou automaticky nasmeruje hnaciu silu na zadné kolesá, vďaka čomu si vozidlo zachová stabilitu a vodič sebaistotu.

O luxusnom vnímaní modelu LBX svedčí aj to, ako veľmi sa Lexus snažil zvládnuť hladinu hluku a vibrácií (NVH). Na zníženie dunivého hluku v kabíne bol použitý vyvažovací hriadeľ, ktorý zmiernil vibrácie motora. Osobitá pozornosť sa venovala dverám, do ktorých sa vložili tlmiace plechy, aby potlačili vysokofrekvenčný hluk, no súčasne zvýšili nízkofrekvenčný hluk s cieľom vytvoriť zreteľný a príjemný zvuk. Pohonné ústrojenstvo je vyladené na príjemný výkon, či už pri jazde po meste alebo na kľukatých vidieckych cestách, s presným ovládaním a lineárnym pocitom zrýchlenia, ktorý je lepšie prispôsobený tomu, ako vodič používa plynový pedál. Jazdné vlastnosti zlepšuje aj systém Hybrid System Control, ktorý presne prispôsobuje zvuk motora a zrýchlenie. Vďaka vylepšeniu hybridného systému si môžete vychutnať jazdu na plne elektrický pohon pri vyšších rýchlostiach a na dlhšie vzdialenosti, čím sa maximalizuje účinnosť modelu LBX.