1. Discover Lexus
  2. Technology
  3. Kinetic seat concept
VYBERTE SI
TECHNOLÓGIE

KONCEPCIA SEDADIEL KINETIC SEAT

Sedíte pohodlne? Pretože návrh a konštrukcie sedadiel Lexus Kinetic Seat v budúcnosti zrejme zmenia všetky doterajšie princípy automobilových sedadiel. Revolučné je dokonca i samotné vlákno, z ktorého sú sedadlá vyrobené: štyrikrát pevnejšie ako oceľ, avšak pružnejšie ako nylon. Koncepcia sedadiel Kinetic Seat sa prvý raz predstavila v roku 2016 na autosalóne v Paríži.

 

VYROBENÉ PRE CESTOVANIE, STVORENÉ PRE POHODLIE

Ľudská chrbtica svojím pohybom stabilizuje hlavu. Umožňuje otáčanie panvy a hrudníka v opačnom smere, a stabilizuje tak pohyb hlavy i behom chôdze alebo behu.

V snahe simulovať tento pohyb u sedadiel automobilu sa sedadlo spoločne s operadlom pohybujú kinetickou silou v dôsledku pôsobenia váhy pasažiera a vonkajších síl. Konštrukcia pri sedení jednoducho pomáha stabilizovať pohyby hlavy v dôsledku pohybov vozidla, čo sa odráža v nemennosti zorného poľa pasažiera.

Čalúnenie rámu sedadiel sa skladá z polygonálnej siete tvorenej vláknami, ktoré sú natiahnuté radiálne smerom od stredu. Táto sieť sa dokonale prispôsobuje tvaru postavy a rozkladá záťaž s ohľadom na pohodlie a dostatočnú oporu tela i pri dlhodobom sedení.

 

PRÍKLADNÉ POHLCOVANIE OTRASOV

Stred operadla je vo výške lopatiek, čo navodzuje rotačný pohyb hrudníka okolo osi otáčania sedadla. To opäť pomáha ku stabilizácii hlavy s vysokou mierou podpory. Sedadlá sú okrem toho štíhlejšie a prispievajú k nižšej hmotnosti celého vozidla.

Pružnú polygonálnu sieť tvoria syntetické vlákna Qmonos™ (výraz je odvodený z japonského slova 'kumonosu', teda 'pavúčia sieť'). Hlavnú zložku tvorí bielkovina vyrábaná prostredníctvom mikrobiálnej fermentácie. Vlákna Qmonos™ sú tak pevné, že lanko s priemerom len 1 cm by dokázalo zastaviť štartujúce alebo pristávajúce lietadlo Boeing 747.