1. Discover Lexus
  2. Concept cars
  3. LF-1 Limitless
VYBERTE SI
KONCEPČNÉ VOZIDLÁ

NOVÝ LUXUSNÝ CROSSOVER LEXUS LF-1 LIMITLESS

Plne nový koncept debutuje na medzinárodnom autosalóne v Severnej Amerike. DETROIT – 15. januára 2018 – Línie konceptu Lexus LF-1 Limitless majú potenciál formovať budúcnosť vlajkovej lode luxusného crossoveru značky Lexus, ako keď sa roztavený kov vykúva do jemného japonského meča.

 

Lexus založil segment luxusných crossoverov pred dvoma desaťročiami celosvetovým debutom RX 300 v Detroite. Zostáva najpredávanejším luxusným crossoverom napriek takmer 50 konkurentom, ktorí odvtedy vstúpili do tohto segmentu.

 

Teraz koncept Lexus LF-1 Limitless predstavuje nový žáner luxusného vozidla: vlajkovú loď crossoveru. Lexus LF-1 Limitless, ktorý spája vysoký výkon s nespútaným luxusom, je ukážkou technológie, inovácií a najnovšej evolúcie dizajnu značky Lexus.

 

Tento koncept je neobmedzený vo svojom potenciáli a možnostiach a vychádza v ústrety rôznorodému životnému štýlu našich zákazníkov. Rovnako aj možnosti pohonných jednotiek sú neobmedzené. Koncept LF 1 by mohol byť poháňaný palivovými článkami, hybridným, plug-in hybridným, benzínovým alebo dokonca plne elektrickým pohonom. Okolo roku 2025 bude každý model Lexus na celom svete dostupný buď ako špecializovaný elektrifikovaný model, alebo bude mať elektrifikovaný variant.

DIZAJN

Inovatívny duch LF 1 bol vytvorený v CALTY Design Research v Kalifornii. Dizajnový jazyk je zakorenený v jednoduchom, no elegantnom dizajnovom koncepte nazývanom roztavená katana. Táto vizualizácia dizajnu spája organické tvary tekutého kovu s ostrými hranami tradičného japonského meča. Predstava tohto prechodu z hladkej, tečúcej hmoty do pevného, tesaného tvaru vytvorila základ pre tekutý, ale agresívny dizajn LF 1 Limitless.
President, CALTY Design Research Inc.

Kevin Hunter

"Toto je naša vízia nového druhu vlajkového vozidla, ktoré využíva schopnosti crossover bez vzdania sa výkonu a luxusu, ktoré poskytujú súčasné top sedany".

"Koncept LF-1 Limitless zahŕňa nápaditú technológiu a zároveň vytvára silné emocionálne spojenie zlepšením ľudského zážitku pre vodiča a cestujúcich." - Kevin Hunter, prezident CALTY Design Research Inc.

 

Začína to správnymi proporciami. Prehnaný pomer palubnej dosky k náprave Lexusu LF-1 dodáva atletický profil, ktorý evokuje skôr klasické veľké cestovné autá ako kombi. V kombinácii s kabínou, ktorá je umiestnená hlboko v podvozku s pohonom zadných kolies a agresívnymi 22-palcovými kolesami, ktoré sa sotva nachádzajú pod vypuklými blatníkmi, má LF-1 silný postoj, ktorý na prvý pohľad vyjadruje jeho výkonnostné zámery. Nízka línia strechy a zvýšená svetlá výška ešte viac zdôrazňujú, že ide o crossover navrhnutý pre výkon a praktickosť.

 

Rovnako ako všetky súčasné modely Lexus, aj mriežka chladiča na LF-1 je základným prvkom celkového dizajnu. Na LF-1 to bolo zavedené ešte ďalej, s detailmi, ktoré naznačujú začiatok tvaru vretena v zadnej časti vozidla, ktorý potom pokračuje dopredu smerom k prednej časti. Samotná mriežka má trojrozmerný dizajn s farbami vyvinutými interne spoločnosťou CALTY. Hrebene vyžarujúce preč od centrálneho znaku naznačujú magnetizmus, ktorý vedie kovové piliny do tvaru. Neexistuje žiadny chróm, pretože LF-1 namiesto toho používa LED osvetlenie okolo mriežky chladiča, ktoré vás privíta pri príchode.

 

„Modely Lexus, ako je RX, pomohli zvýšiť celosvetovú popularitu kategórie luxusných SUV. Tento nový koncept crossoveru zachytáva budúcnosť, ktorá zahŕňa vysokú úroveň dynamických schopností a úžitkových vlastností spolu so vzrušujúcejším, emotívnejším dizajnom, ktorý, ako dúfame, naplní očakávania v tejto kategórii,“ povedal Yoshihiro Sawa, prezident spoločnosti Lexus International.

Z profilu má LF-1 jasne definovaný tok spredu dozadu, počnúc líniou blatníkov, ktorá siaha od kapoty až po spodok D stĺpika. Táto línia kontrastuje so zložitejšími povrchmi pod ňou, ako je široký, ostro zvrásnený predný blatník, ktorý prechádza do hladkých, hlboko zvlnených predných dverí. Odtiaľ sa karoséria opäť pomaly rozrastá a obklopuje zadné koleso, čo dáva modelu LF-1 tvar koksovej fľaše evokujúci klasické svalové autá.

 

Na zadnej strane strechy Lexus LF-1 zaujme delený spojler, no na každom centimetri zadnej časti sú zaujímavé krivky a detaily. Krásne tvarované otvory v každom rohu môžu vyzerať ako výfukové potrubie, ale v skutočnosti sú to otvory pre vzduch prúdiaci okolo zadných kolies. Ramená nad týmito kolesami poskytujú robustné držiaky pre sochárske zadné svetlá, ktoré siahajú ďaleko za kovové konštrukcie.

 

Nad svetlami je obrovská plocha skla, ktorá sa tiahne cez zadné sedadlá a vďaka delenému spojleru na každej strane ponúka ničím nerušený výhľad na scenériu.

LUXUSNÝ KOMFORT

 

Cieľom CALTY pre kabínu bolo luxusné pohodlie pre každého cestujúceho. LF-1 dodržiava japonskú tradíciu omotenashi alebo pohostinnosti a víta všetkých, ktorí vstúpia s rovnakým nadšením. Kokpit je navrhnutý tak, aby umožnil vodičovi sústrediť sa na vykonávanú úlohu odstránením rušivých analógových gombíkov a tlačidiel v prospech ovládacích prvkov aktivovaných pohybom a minimalistického displeja priamo pred vozidlom.

 

Priestor pre cestujúcich vpredu je ďaleko otvorenejší, s ešte menším počtom ovládacích prvkov a širokou palubnou doskou bez prekážok. Tí vzadu dostanú rovnaké sedadlá ako tí vpredu s veľkým priestorom pre nohy a samostatnými obrazovkami na nastavenie klimatizácie alebo možností zábavy.

Vnútorné obloženie je zdobené kovovým povrchom, ktorý je perfektnou zmesou ružového zlata a medi podobnej farbe exteriéru, ale so saténovým povrchom pre teplejší pocit. Akcenty okolo prístrojovej dosky a na volante ešte viac umocňujú pocit z kokpitu pre vodiča. Ďalšie kovové akcenty v celom interiéri kontrastujú s tmavým koženým obložením Cocoa Bean a sedadlami potiahnutými perforovanou kožou Chiffon White.

 

Osvetlenie tiež zohráva kľúčovú úlohu vo vzhľade a pocite z interiéru. Stlačením tlačidla ŠTART spustíte dramatickú sekvenciu osvetlenia okolia podľa toho, ktorý z niekoľkých dostupných jazdných režimov je zapnutý. Pre jemnejší efekt má drevené obloženie dverí drobné perforácie, ktoré umožňujú nepriamemu svetlu z miniatúrnych LED diód svietiť v rôznych farbách, ktoré dopĺňajú priamejšie horné svetlá.

 

Technológia zvyšuje luxusný pocit z LF-1 rozšírením možností ponúkaných vodičovi. Začína sa režimom šoféra LF-1, ktorý umožňuje ovládanie bez použitia rúk vďaka by-wire riadeniu vozidla, brzdeniu, akcelerácii, svetlám a signálom.

 

Pri zaujatej jazde sú všetky ovládacie prvky hnacieho ústrojenstva a zobrazenia režimov na volante, aby sa vodič mohol sústrediť na cestu. Výsledkom je plynulá, bezstarostná jazda s maximálnou efektivitou a zníženým rizikom nehôd. Pádla na volante ovládajú prevodovku v manuálnom režime pre športovú jazdu, zatiaľ čo tlačidlá v spodnej časti časti volantu zapínajú štandardné možnosti jazdného režimu, ako je parkovanie a spiatočka.

K dispozícii je tiež štvorrozmerný navigačný systém, ktorý stavia na tradičných systémoch pridaním prvku času do rovnice. Funguje ako vrátnik pre cestujúcich tým, že predvída potreby vodiča a pasažierov na základe postupu, premávky a stavu vozovky počas naprogramovanej cesty, navrhuje zastávky na čerpanie paliva, prestávky na odpočinok a reštaurácie, dokonca ponúka aj rezerváciu hotela. Navigačné informácie a informácie o trase sa zobrazujú na palubnom monitore, na obrazovkách zábavy na zadných sedadlách alebo sa bezdrôtovo pripájajú k tabletom a smartfónom cestujúcich.

 

Hmatové ovládacie prvky reagujúce na dotyk sú ľahko dostupné z rozhrania na volante so 4D navigačným systémom a integrovanými systémami pohodlia a zábavy. Dotykový sledovací panel zabudovaný do kožou potiahnutej stredovej konzoly podporuje rozpoznávanie znakov na zadávanie údajov. Dodatočný haptický ovládač na stredovej konzole zadných sedadiel umožňuje cestujúcim vybrať si vlastný komfort a zábavu.

 

Koncept Lexus LF-1 Limitless so svojou inovatívnou technológiou a podmanivým štýlom predstavuje potenciál pre úžasný zážitok pre budúcich luxusných zákazníkov.