1. Discover Lexus
  2. Concept cars
  3. UX Concept
VYBERTE SI
KONCEPČNÉ VOZIDLÁ

KONCEPT KOMPAKTNÉHO CROSSOVERU

KONCEPČNÝ MODEL

 

Koncepčný model UX je ďalším krokom histórie dizajnu značky Lexus; je novým pojatím štvormiestneho mestského crossoveru, ktorý zhmotňuje takmer surový vzhľad a terénne prvky vozidiel 4x4, tu s nízkou svetlou výškou a polohou za volantom, typickou skorej pre kupé.

 

HLADKÝ PLASTICKÝ DIZAJN

 

Kľúčovým prvkom návrhu je futuristická koncepcia 'zvnútra von', ktorá stojí za mimoriadne synergickým pojatím exteriéru a interiéru. Vzadu potom karoséria opäť hladko nadväzuje na kabínu, pričom tu vytvára hlavnú konštrukciu hlavových opierok pre zadných pasažierov.

OSVIETENÉ ŠTYLISTICKÉ STVÁRNENIE

Na koncepciu 'zvnútra von' nadväzuje i pokrokové prevedenie detailov. Svetlá pre denné svietenie v tvare L sú posadené tak, aby prebiehali priamo cez konštrukciu hlavných svetlometov. Koncové svetlá, začlenené do zadného spojleru, zaujmú svojím výrazne trojrozmerným charakterom.

REVOLUČNÉ NÁPADY

Snaha o búranie tradícií je očividná i z pneumatík konceptu UX: pryža je vyrezaná pomocou laseru tak, aby lúče kolies zdanlivo pokračovali až do bočnej steny, čím vzniká dojem, akoby koleso tvorilo s pneumatikou jediný celok.

ATLETICKÝ, ALE SÚČASNE ELEGANTNÝ

Exteriérové prvky konceptu sú vzájomne pospájané vysoko plastickými a zmyselnými povrchmi, ktoré poukazujú na klasické športové vozidlá. Použitá architektúra je v rámci značky Lexus jedinečná; výrazne horizontálnej orientácie návrhu bolo docielené prostredníctvom objemu - namiesto samotných charakteristických kriviek. Pri pohľade z boku je ešte zdôraznená dĺžka kapoty zámerným posunutím najvyššieho bodu kabíny o niečo dozadu.

NASTÚPTE DO KABÍNY UX

 

Predná časť kabíny vypovedá rovnako dobre o agilnej kultivovanosti i zapojení vodiča do deja. Oproti tomu zadná časť – stvárnená ako mäkká pohodlná pohovka v obývacej izbe – nenásilne nadväzujúce na zadné, protismerne otvárané dvere, je synonymom pohodlia a priestornosti odolného SUV.

SMELÝ A PREKVAPIVÝ

Namiesto tradične pojatej prístrojovej dosky zaujmú zalomené, vzájomne sa prekrývajúce tvary, ktoré tak tvoria zaujímavú hru tieňov a kontrastov. V obidvoch rohoch prístrojovej dosky sa nachádzajú displeje so záberom z kamier, ktoré nahrádzajú spätné zrkadlá na väčšej strane dverí.

VŽDY V SPOJENÍ

Palubné technológie rozhrania HMI boli navrhnuté tak, aby poskytovali intuitívne trojrozmerné zobrazovanie pre vodiča a cestujúcich, ktorí sú zvyknutí (alebo očakávajú) prostredie s nepretržitou konektivitou.

PRELOMOVÉ TECHNOLÓGIE

V paneli so združenými prístrojmi sa zobrazuje priehľadná plávajúca guľa v podobe hologramu, na ktorej sa prostredníctvom analógových a digitálnych údajov vytvára funkčné užívateľské rozhranie. Nad stredovým panelom nájdeme kryštalický prvok, v ktorom sa formou hologramu zobrazujú údaje klimatizácie a palubného infotainmentu, jednoducho čitateľné z pozície vodiča i predného spolujazdca.

Koncepčný model Lexus UX Concept využíva i vyspelé technológie palubnej elektrotechniky, napr. okná s automatickou clonou (elektrochromatické) alebo štíhle kamery elektronických zrkadiel, ktoré nahrádzajú tradičné vonkajšie spätné zrkadlá. Obraz elektronických zrkadiel sa ukazuje na palubných displejoch, ktorých začlenenie nie je iba dizajnovým detailom, ale ďalším vyjadrením celkovej koncepcie 'zvnútra von', architektúry prístrojovej dosky v duchu dekonštrukcie.

Motív rebra použitý v predných A-stĺpikoch sa opakuje u novej audio sústavy, zameranej na mladších pasažierov – v novom odnímateľnom soundbare, zabudovanom do boku prístrojovej dosky.

GALÉRIA