1. Discover Lexus
  2. Concept cars
  3. LF-Z Electrified
VYBERTE SI
KONCEPČNÉ VOZIDLÁ

LF-Z ELECTRIFIED

ZAČIATOK NOVEJ ÉRY VÝVOJA ZNAČKY PRE LEXUS

Automobilový priemysel sa nachádza v období transformácie, ktoré sa odohralo raz za storočie, v ktorom musí riešiť bezprecedentné zmeny v životnom štýle a hodnotách ľudí, poskytovať mobilitu a zároveň plniť naliehavú sociálnu misiu uhlíkovej neutrality a osvojenia si cieľov trvalo udržateľného rozvoja Organizácie Spojených národov. (SDGs).

 

Na základe svojich skúseností a osvojenia si inovácií prostredníctvom svojej vízie Lexus Electrified Lexus využije svoje silné stránky v oblasti výskumu a vývoja v maximálnej miere na dosiahnutie týchto cieľov a zároveň bude naďalej prekračovať očakávania zákazníkov s autami prémiovej kvality, ktoré prinášajú skvelé jazdné zapojenie a luxusné remeselné spracovanie.

 

Nový koncept LF-Z Electrified zahŕňa jazdný výkon, štýl a technológie, ktoré spoločnosť Lexus plánuje zaviesť do roku 2025. Ďalej posunie jazdný znak Lexus a spája odborné znalosti získané pri vývoji výkonných automobilov s novými príležitosťami, ktoré ponúkajú elektrifikované pohonné jednotky, ktoré vodičovi poskytnú. výnimočná odozva a pocit, že sú plne prepojení s ich autom.

 

LF-Z Electrified to prináša vďaka použitiu pokročilých technológií a špeciálnej platformy EV. Dosahuje napríklad vynikajúci dynamický výkon vďaka ideálnemu umiestneniu batérie a elektromotora, technológii pohonu všetkých kolies DIRECT4 a ďalším funkciám, ktoré zaisťujú vysoký stupeň voľnosti mobility, ktorý ho odlišuje od bežných vozidiel. Poskytuje tiež pokročilé funkcie infotainmentu, ktoré budú zákazníkom značky Lexus dostupné v blízkej budúcnosti.

 

LF-Z Electrified to prináša vďaka použitiu pokročilých technológií a špeciálnej platformy EV. Dosahuje napríklad vynikajúci dynamický výkon vďaka ideálnemu umiestneniu batérie a elektromotora, technológii pohonu všetkých kolies DIRECT4 a ďalším funkciám, ktoré zaisťujú vysoký stupeň voľnosti mobility, ktorý ho odlišuje od bežných vozidiel. Poskytuje tiež pokročilé funkcie infotainmentu, ktoré budú zákazníkom značky Lexus dostupné v blízkej budúcnosti.

 

Lexus má v úmysle ponúkať elektrifikované verzie všetkých svojich modelov do roku 2025, kedy tiež očakáva, že elektrifikované vozidlá budú tvoriť viac ako polovicu jeho celosvetového predaja. Ďalej sa usiluje o dosiahnutie uhlíkovej neutrality počas celého životného cyklu všetkých svojich modelov do roku 2050, vrátane výroby materiálov, dielov a logistiky vozidiel a likvidácie a recyklácie. Okrem starostlivého výberu materiálov používaných vo svojich vozidlách bude Lexus brať do úvahy aj vplyv výroby týchto materiálov na životné prostredie.

 

V marci 2024 Lexus otvorí nové obchodné a technologické centrum v Shimoyama, prefektúra Aichi, Japonsko, s cieľom urýchliť plánovanie a vývoj nových produktov. To spojí tímy zapojené do dizajnu, vývoja a plánovania novej generácie vozidiel a podporí otvorenú a hodnotnú spoluprácu s externými partnermi. Tento sústredený prístup k tímovej práci pomôže zvýšiť odmeny zákazníkov, ako je napríklad využitie plného potenciálu jazdného podpisu Lexus.

ZÁKLADNÉ VLASTNOSTI

LF-Z Electrified je ukážkou budúcnosti značky Lexus s dizajnom, jazdou a pokročilými technológiami, ktoré budú súčasťou nových modelov, ktoré budú predstavené do roku 2025.

 

Jeho použitie vyhradenej platformy EV je základným krokom pri realizácii cieľa Lexus Electrified „použitím technológie elektrifikácie na dosiahnutie významného vývoja základného výkonu vozidla“. Nový systém riadenia pohonu všetkých kolies DIRECT4 tiež odlišuje tento koncept od bežných vozidiel.

 

Spojením technológií elektrifikácie a riadenia pohybu, ktoré vyvinul v priebehu rokov, sa spoločnosť Lexus snaží poskytnúť jazdný podpis Lexus so zážitkom z jazdy, ktorý vytvára lepšie a priame spojenie s vodičom.

 

Vonkajšia karoséria je hlboko tvarovaná, zvýrazňujúca emocionálnu príťažlivosť, ktorá je neodmysliteľná pre Lexus, zatiaľ čo montáž vysokovýkonného elektromotora vzadu prispieva k dynamickému a agilnému výkonu.

 

Vonkajšia karoséria je hlboko tvarovaná, zvýrazňujúca emocionálnu príťažlivosť, ktorá je neodmysliteľná pre Lexus, zatiaľ čo montáž vysokovýkonného elektromotora vzadu prispieva k dynamickému a agilnému výkonu.

 

 

VYLEPŠENÉ PREPOJENIE ČLOVEKA A STROJA

 

Driving Signature Lexus dáva vodičovi pocit, že je vždy bez problémov spojený so zrýchľovaním, spomaľovaním a riadením vozidla, s pohotovými lineárnymi reakciami, ktoré sú verné jeho vstupom a zámerom.

 

Dizajn a konštrukcia LF-Z Electrified produkuje túto kvalitu jazdy, ktorá má ideálne zotrvačné charakteristiky vďaka optimálnemu umiestneniu batérie a motora. Elektrifikácia znamená, že obal vozidla nie je obmedzený poháňaním kolies cez motor a prevodovku, čo je evolúcia v základnej prevádzke vozidla, ktorá pomáha realizovať jazdný podpis Lexus.

 

Pozdĺžne umiestnenie batérie pod podlahu prispieva k pevnejšej konštrukcii vozidla, znižuje ťažisko vozidla a pomáha absorbovať hluk a vibrácie z povrchu vozovky. Tento prístup ďalej zvyšuje úroveň ticha a jazdného komfortu – dlhodobo osvedčené charakteristické znaky vozidiel Lexus – a tiež prispieva k priestrannejšej a pohodlnejšej kabíne.

 

Nový systém Lexus DIRECT4 umožňuje voľne a nezávisle riadiť hnaciu silu motora s vysokým krútiacim momentom na všetky štyri kolesá. Prispôsobí sa tak, aby poskytoval pohon predných, zadných alebo všetkých kolies podľa potreby akejkoľvek jazdnej situácii, čím pomáha kontrolovať držanie tela. Reaguje na to, ako vodič použije plynový pedál a volant, aby poskytoval silné zrýchlenie a výkon v zákrutách, dokonale v súlade so zámermi vodiča.

 

Riadenie je by-wire, takže neexistuje žiadne mechanické spojenie s hriadeľom riadenia. To poskytuje priamu koreláciu medzi ovládaním riadenia a hnacou silou, takže vozidlo sa môže otáčať s menším uhlom riadenia v reakcii na jazdné podmienky. Vodič zažije výhody tejto pokročilej technológie s vyššou presnosťou riadenia, ktorá zodpovedá jeho zámerom. Plne elektronický systém tiež filtruje nežiaduce vibrácie z povrchu vozovky, pričom poskytuje potrebný pocit z riadenia a vzrušujúcu jazdu.

VIRTUÁLNY INTERIÉR

  Na oslavu svetovej premiéry LF-Z Electrified, batériového elektrického koncepčného vozidla symbolizujúceho ďalšiu kapitolu značky, sa Lexus spojil s tromi priekopníckymi umelcami a dizajnérmi, aby prepracovali interiér najnovšieho koncepčného vozidla.

BUDÚCI SMER DIZAJNU LEXUS

 

LF-Z Electrified je koncept štúdie, ktorý je ukážkou toho, ako sa bude vyvíjať dizajn značky Lexus, s cieľom dosiahnuť jednoduchý a podmanivý tvar založený na silných proporciách a osobitom vzhľade. Celková forma pozostáva z hladkej časti kabíny s nízkou prednou časťou a vrcholom vzadu – dizajnová charakteristika jedinečná pre elektromobily. Kolesá s veľkým priemerom sú vysunuté do rohov vozidla, čím pomáhajú znižovať ťažisko a vytvárajú široký postoj.

 

Dizajnéri prijali výzvu vývoja ikonického tvaru vretena Lexus, aby vytvorili novú „karosériu vretena“, čím vytvorili nový výraz architektúry vozidla. Dizajn tiež odkazuje na výkon systému DIRECT4 s plynulými, dynamickými zmenami povrchu dverí spredu dozadu a pútavou úpravou podbehov kolies.

 

Vzadu sa spája čistý a jednoduchý horizontálny dizajn s tvarom, ktorý zdôrazňuje kolesá a vytvára silný postoj. Tenké, horizontálne zadné združené svetlá majú nové logo Lexus, ktoré symbolizuje novú generáciu dizajnu Lexus.

NOVÝ KOKPIT TAZUNA A KONCEPCIA OTVORENÉHO INTERIÉRU

 

Nový koncept Tazuna pre kokpit posúva kľúčový prístup spoločnosti Lexus zameraný na človeka na vyššiu úroveň. Je inšpirovaný vzťahom koňa a jazdca, kde sa príkazy komunikujú používaním oťaží, ktoré sú tu interpretované úzkou koordináciou spínačov na volante a head-up displejom. To umožňuje vodičovi prístup k funkciám a informáciám vozidla intuitívne, bez toho, aby musel pohnúť zorným ústrojenstvom a zároveň sa sústrediť na cestu pred sebou.

 

Kokpit je srdcom vozidla, zatiaľ čo prístrojová doska a ďalšie prvky sú vo vzťahu k pasažierom umiestnené relatívne nízko. To vytvára osviežujúci pocit otvorenosti a príjemnú kvalitu omotenashi pohostinského priestoru, kde bol starostlivo zvážený každý detail.

 

Bezproblémové spojenie medzi kapotou a prednými a zadnými dverami dodáva priestoru čistý a kvalitný dojem. Pocit otvorenosti v celej kabíne dodáva sklenená panoramatická strecha.

 

Bezproblémové spojenie medzi kapotou a prednými a zadnými dverami dodáva priestoru čistý a kvalitný dojem. Pocit otvorenosti v celej kabíne dodáva sklenená panoramatická strecha.

POKROČILÉ FUNKCIE PRE BOHATŠÍ ZÁŽITOK Z JAZDY

 

Umelá inteligencia (AI) modelu LF-Z Electrified poskytuje neustálu podporu a zohráva aktívnu úlohu tým, že sa učí preferenciám a správaniu vodiča. Hlasová komunikácia prispieva k uľahčeniu jazdy. Funkcia rozpoznávania hlasu využíva najnovšiu AI na rozpoznanie, učenie sa a prispôsobenie sa zvykom a preferenciám vodiča, čím poskytuje podporu pri úlohách, ako je plánovanie jazdných trás a poskytovanie informácií o cieli. Táto interaktivita vybuduje dialóg medzi AI a vodičom, zlepší zážitok z jazdy a poskytne podporu ako životný štýl vrátnika.

 

Digitálny kľúč umožňuje rodine a priateľom prístup do auta bez toho, aby ste museli zdieľať fyzický kľúč. Funkcie vozidla je možné ovládať aj pomocou smartfónu, napríklad zamykanie a odomykanie dverí. Poskytnutím prístupu poskytovateľom služieb k vozidlu prostredníctvom digitálneho kľúča môžu vodiči povoliť služby, ako je doručenie balíkov do auta a zdieľanie áut.

 

Dvere používajú systém E-Latch. Keď sa vodič alebo spolujazdec priblíži k autu s kľúčom, automaticky sa otvorí zasúvacia kľučka dverí; dvere potom možno odomknúť a otvoriť hladko jednoduchým dotykom snímača vo vnútri kľučky. Ak chcete vystúpiť z auta, dvere je možné otvoriť stlačením spínača otvárania dverí. Senzory na vozidle monitorujú okolie a upozorňujú na blížiace sa vozidlo alebo cyklistu, čím znižujú riziko nehody pri vystupovaní z auta.

 

Panoramatická strecha je vyrobená z elektrochromatického skla, ktoré možno v prípade potreby stmievať a má funkcie pre súkromie a osvetlenie, ktoré odráža nočnú oblohu. odrážať nočnú oblohu. Dotykový panel v strede strechy umožňuje vzájomnú komunikáciu cestujúcich vpredu a vzadu, zatiaľ čo zadné sedadlá majú masážne a sklápacie funkcie.

 

Audiosystém novej generácie Mark Levinson reprodukuje kvalitu zvuku medzinárodných koncertných sál v akustickom priestore auta. Presné ovládanie reproduktorov umožňuje vychutnať si hudbu vodičom aj cestujúcim za ideálnych podmienok. Funkcia zvukovej správy s potlačením hluku dokáže odfiltrovať okolité zvuky v kabíne, čo pasažierom uľahčuje vzájomnú konverzáciu.

LF-Z  TECHNICKÉ ŠPECIFIKÁCIE

Celková dĺžka (mm) 4,880
Celková šírka (mm) 1,960
Celková výška (mm) 1,600
Rázvor (mm) 2,950
Pohotovostná hmotnosť (kg) 2,100
Dojazd EV - WLTP (km) 600
Typ batérie Lítium-iónová Lithium-ion
Kapacita batérie (kW/h) 90
Rýchlosť nabíjania (kW) 150
Rýchlosť nabíjania (kW) Liquid
Zrýchlenie 0-100 km/h (sec) 3.0
Maximálna rýchlosť (km/h) 200
Max. výkon (kW)/max. krútiaci moment (Nm) 400/700