1. Discover Lexus
  2. Safety
  3. RZ Awarded Five Star Euro NCAP Rating
VYBERTE SI
OCENENIE PRE ÚPLNE NOVÝ LEXUS RZ

RZ ZÍSKAL PÄŤHVIEZDIČKOVÉ HODNOTENIE EURO NCAP

Úplne nový Lexus RZ získal päťhviezdičkové hodnotenie od nezávislej organizácie Euro NCAP, ktorá vykonáva testy bezpečnosti vozidiel.

  • Vysoké skóre bezpečnosti vo všetkých kategóriách pre elektrické SUV Lexus  
  • Bezpečnostný systém Lexus Safety System + rozpoznáva riziká a pomáha vodičovi reagovať 
  • Robustná konštrukcia a prvky pasívnej bezpečnosti zabezpečujú vynikajúcu ochranu pred nárazom 

 

Výsledky zverejnené 6. septembra ukazujú, že elektrické SUV značky Lexus dosiahlo vysoké skóre vo všetkých bezpečnostných kategóriách: 87 % za ochranu dospelých cestujúcich, 87 % za ochranu detí, 84 % za ochranu zraniteľných účastníkov cestnej premávky a 81 % za výkonnosť asistenčných bezpečnostných systémov.

Organizácia vo svojom hodnotení zdôrazňuje, že: „Lexus RZ spĺňa očakávania Euro NCAP týkajúce sa všestrannej komplexnej ochrany cestujúcich rôznych vekových kategórií, výšok a veľkostí pri náraze. Okrem toho je vozidlo vybavené najnovšími systémami na predchádzanie nehodám a prináša niekoľko nových inovácií v oblasti aktívnej bezpečnosti. RZ je prvým vozidlom, ktoré Euro NCAP odmeňuje za technológiu detekcie objektov na zadných sedadlách. Systém detekcie prítomnosti detí varuje v prípade, ak by došlo k zanechaniu dieťaťa či dojčaťa vo vozidle, a pomáha tak zachraňovať životy, najmä v horúcom počasí.

RZ má prirodzene pevnú platformu a konštrukciu karosérie s batériovou jednotkou integrovanou do podvozku a o pasívnu bezpečnosť sa stará sériovo dodávaných deväť airbagov. Okrem toho je RZ, rovnako ako všetky modely Lexus, štandardne vybavený bezpečnostným systémom Lexus Safety System +, komplexným balíkom pokročilých bezpečnostných a asistenčných systémov.

Lexus Safety System+ v najnovšej tretej generácii prináša rad vylepšení a dodatočných funkcií, ktoré rozširujú rozsah detekcie rizík. Ku kľúčovým súčastiam bezpečnostného balíka patrí:

Prednárazový bezpečnostný systém (PCS) s kamerou na rozpoznávanie vozidiel prichádzajúcich z protismeru vrátane motocyklov. Systém PCS v rámci tretej generácie balíka Lexus Safety System+ po novom rozpoznáva cyklistov pri jazde v noci. A prostredníctvom nového asistenta odbočovania na križovatkách rozpoznáva vozidlá prichádzajúce z protismeru pri odbočovaní, ako aj chodcov prechádzajúcich cez cestu.

So správnou jazdou v strede jazdného pruhu pomáhajú systém varovania pri opustení jazdného pruhu (LDA) a asistent poloautonómnej jazdy v jazdnom pruhu (LTA). Okrem uľahčenia práce vodičovi dokážu tieto asistenčné systémy v prípade potreby aktívne zasahovať do riadenia.

Dynamický adaptívny tempomat umožňuje nastavovať odstup medzi vozidlami i mieru akcelerácie. A s novou funkciou spomaľovania v zákrutách sa teraz môže rýchlosť vozidla automaticky prispôsobovať polomeru zákruty.

V prípade náhlej nevoľnosti, keď vodič nie je schopný ovládať vozidlo, zasiahne asistenčný systém vodiča pre núdzové zastavenie vozidla, ktorý spomalí až do zastavenia bez toho, aby vozidlo opustilo jazdný pruh. Systém súčasne upozorní ostatných účastníkov cestnej premávky rozblikaním výstražných svetiel.

K skoršiemu zapnutiu asistenčného systému vodiča pre núdzové zastavenie vozidla napomáha systém sledovania bdelosti vodiča, ktorý vo väčšom predstihu zaznamenáva neštandardné stavy vodiča – napríklad nevenovanie sa riadeniu, nesprávnu polohu za volantom, zavreté oči alebo absenciu mrkania, prípadne odkláňanie hlavy oproti obvyklej polohe za volantom.

Proaktívny asistent riadenia nevtieravo a nenútene pomáha vodičovi predovšetkým s pomalou jazdou v meste, udržiavaním odstupu od vozidiel jazdiacich vpredu a so zásahmi do riadenia a brzdením v reakcii na aktuálne nebezpečenstvo, napríklad chodcov, cyklistov alebo parkujúce vozidlá.

Snahou výrobcu je, aby sa Lexus RZ vďaka širokému rozsahu technológií na podporu riadenia zaradil medzi najbezpečnejšie vozidlá na cestách. Ďalšie informácie nájdete na stránkach: Lexus RZ.