1. Owners
 2. Maintenance
 3. Lexus essential care
VYBERTE SI
SERVIS A ÚDRŽBA

STAROSTLIVOSŤ O LEXUS

Domáca starostlivosť pre váš Lexus v súvislosti s ochorením COVID.

ČELNÉ SKLO

Ak sa chystáte jazdiť po dlhom období bez používania, pred cestou skontrolujte čelné sklo. Môže byť pokryté vrstvou prachu, peľu alebo miazgou zo stromov. Ak je mimoriadne špinavé, systém ostrekovača čelného skla ho nemusí očistiť, preto použite handru a prípravok na čistenie čelného skla (podrobnejšie informácie nájdete v príručke majiteľa).

 

PNEUMATIKY

Po dlhom období bez používania sa na pneumatikách môže vytvoriť rovná plôška, ktorá pri prvej jazde môže spôsobovať mierne chvenie alebo vibrácie vozidla. Tento jav po prejdení niekoľkých kilometrov zvyčajne zmizne.
Nasledujúce opatrenia vám pomôžu vyhnúť sa iným problémom s pneumatikami.

Kontrola tlaku v pneumatikách

 

 • Tlak vzduchu v pneumatikách kontrolujte najmenej raz týždenne aj počas obmedzeného používania vozidla.
 • Referenčná tabuľka s údajmi tlaku v pneumatikách sa nachádza z druhej strany uzáveru palivovej nádrže, prípadne si prečítajte príručku majiteľa.

KONTROLA BŔZD

Ak svoj Lexus nebudete dlhšiu dobu používať, brzdy môžu zhrdzavieť. Aby ste odstránili hrdzu a obnovili brzdný výkon, odporúčame 10-krát sa rozbehnúť s vozidlom na rýchlosť 30 km/h a úplne zabrzdiť. Brzdite normálne – nie prudko – a uistite sa o bezpečnosti manévru (t. j. žiadne vozidlá za vami).

KONTROLA PRÍSTROJOVÉHO PANELA A MOTORA

Ak svoje vozidlo nepoužívate pravidelne, motor občas naštartujte:

 • Skontrolujte výstražné kontrolky na prístrojovom paneli (v príručke sa dozviete, čo znamenajú).
 • V prípade benzínových alebo naftových motorov spustite motor na 20 až 30 minút týždenne.
 • V prípade hybridného vozidla raz týždenne stlačte tlačidlo Štart a najmenej 20 minút nechajte vozidlo v režime „Parkovanie“ .
 • Vypnite všetky nepotrebné elektrické funkcie, napríklad rádio alebo klimatizáciu.
 • Motor spúšťajte len vonku, aby ste zabránili vdychovaniu výparov.
 • Vozidlo nenechávajte bez dozoru.

MOTOROVÝ OLEJ

Pomocou ponornej mierky skontrolujte, či je v motore dostatočné množstvo motorového oleja (podrobnosti nájdete v príručke majiteľa). Ak musíte doplniť olej, použite odporúčaný typ (miestny servis Lexus vám rád pomôže).

 

 

DOPLŇTE NÁDRŽ

Je dobrým zvykom natankovať palivovú nádrž doplna, aj keď vozidlo nepoužívate. Keď začnete znova jazdiť, motor pôjde hladko.

 

KLIMATIZÁCIA

Klimatizáciu zapnite raz mesačne, aby ste zabezpečili správne mazanie systému a obmedzili tvorbu zápachu. Nastavte prúdenie vzduchu na maximum cez vetracie otvory.

 

12 V AKUMULÁTOR

Ak je 12-voltový akumulátor vybitý, môžete vozidlo naštartovať pomocou štartovacích káblov a druhého vozidla (ak ich máte k dispozícii, podrobnosti o správnom postupe nájdete v príručke majiteľa). Prípadne:

 • Zavolajte miestnu asistenčnú službu
 • Alebo zákaznícku podporu

STIAHNITE SI PRÍRUČKU PRE VÁŠ MODEL

 

Získajte príručku pre váš model Lexus, aby ste ho vedeli udržiavať v dokonalom stave, aj keď na ňom nejazdíte.