1. new-cars
  2. Svetová premiéra - úplne nový Lexus LBX
  3. Design & Craft
VYBERTE SI

DIZAJN EXTERIÉRU: NOVÁ DIZAJN IDENTITA ZNAČKY LEXUS

Ambíciou značky Lexus z hľadiska dizajnu bolo vytvoriť vozidlo, ktoré bude mať skôr uvoľnený než formálny charakter a ktoré bude vyjadrovať autentický, nenútený štýl, s ktorým sa človek ihneď stotožní. Najvýznamnejším aspektom dizajnu je usporiadanie prednej časti, ktoré „rozbíja“ vzhľad vretenovitej mriežky chladiča – charakteristického dizajnového prvku posledného desaťročia – a privádza značku Lexus do novej éry.

Jednoliata mriežka chladiča bez rámu vytvára na vozidle LBX línie vretenovitej karosérie a prispieva k jeho výraznému dynamickému postoju. Je tiež aerodynamicky účinná a napomáha plynulému prúdeniu vzduchu nad vozidlom a okolo neho. Nový dizajn svetlometov vytvára výrazný vizuálny rukopis, v rámci ktorého sú svetlá na denné svietenie a smerové svetlá integrované do dvojfunkčných jednotiek. Vďaka tomuto usporiadaniu sa zmenila charakteristická podoba svetiel v tvare písmena „L“ tak, aby smerovala von, nie dovnútra, a zodpovedala tak smeru každého smerového svetla.

Zadná časť vozidla má taktiež výrazný postoj. Tabuľka s evidenčným číslom je presunutá nižšie k nárazníku, takže na čistej ploche zadných dverí výraznejšie vyniká nápis LEXUS. Podobe aj najnovšie stvárnenie charakteristickej svetelnej lišty Lexus v tvare písmena „L“ vytvára väčší vizuálny efekt, pričom smerové a spätné svetlá majú tlmenejší charakter, keď nie sú rozsvietené.

Nízko posadená kapota, bočné ozdobné lišty zapustené do karosérie, zadný strešný spojler a precízny dizajn združených svetiel umocňujú aerodynamiku vozidla LBX a prispievajú k jeho účinnosti, stabilite a pohotovej odozve. 

K možnostiam výberu farieb karosérie patria jasné odtiene a „sonické“ povrchové úpravy značky Lexus s hlbokým leskom. Model LBX vo verzii Emotion a Cool je možné špecifikovať s dvojfarebným lakovaním, pričom kombinovať sa dá akákoľvek farba s kontrastnou čiernou strechou.

DIZAJN INTERÉRU: JEDNODUCHOSŤ A ELEGANCIA A REMESELNÉ SPRACOVANIE NAJVYŠSEJ KVALITY

Dizajnéri spoločnosti Lexus sa snažili vytvoriť jednoduchý a elegantný interiér, ktorý by vytváral dojem a atmosféru modelu vyššej triedy. Tento efekt vychádza z troch kľúčových prvkov: dobrá viditeľnosť s otvoreným výhľadom von,  jednoduchý, hladký prístrojový panel, ktorý vytvára dojem širšieho vnútorného priestoru a napokon výrazne pôsobiaca stredová konzola.

O exkluzívnej kvalite a dôraze na detail svedčí aj výber čalúnenia a obloženia so silnou vizuálnou a dotykovou príťažlivosťou. Okrem mimoriadne kvalitnej semianilínovej kože je v ponuke aj interiér bez použitia živočíšnych materiálov, kde sa na poťahy sedadiel, volantu, radiacej páky a obloženia dverí použila syntetická koža a materiály. Model LBX ponúka aj nové ozdobné vložky Tsuyusami z dreveného uhlia, vytvorené pomocou novej techniky povlakov, pri ktorej sa prekrývajú viaceré vrstvy, aby vznikol vysoko štruktúrovaný vzhľad s dojmom hĺbky. Ambientné osvetlenie umocňuje efekt pohostinnosti Omotenashi, podstatou ktorého je zabezpečiť, aby sa všetci vo vozidle cítili vítaní a ako doma. Dizajn osvetlenia, ktorý zvýrazňuje rôzne časti kabíny, ponúka na výber škálu 50 farieb usporiadaných do motívov, ktoré navodzujú rôzne druhy nálady.

Kokpit vodiča je interpretáciou koncepcie Tazuna, ktorú značka Lexus prvý raz predstavila v SUV strednej triedy NX. V rámci nej sú ovládacie prvky umiestnené v bezprostrednej blízkosti vodiča, aby ich obsluha vyžadovala minimálny pohyb rúk alebo očí. Vodič sa tak môže sústrediť na riadenie vozidla pri čo najmenšom rozptyľovaní pozornosti. 

Horizontálny prístrojový panel má čistý a jednoduchý dizajn, ktorý prispieva k zachovaniu širokého a jasného výhľadu. Jeho tvar na každej strane prechádza do panela dverí, čím vzniká pocit, akoby obopínal cestujúcich na predných sedadlách, takže majú široký, rozľahlý výhľad. Súvislá línia, ktorú vytvára tento dizajn, navyše pomáha vodičovi vnímať stupeň nakláňania vozidla pri prejazde zákrutami. Znížené ťažisko umocňuje pocit jednoty s vozidlom, priČom vodič má  k dispozícii  veľkorysý priestor na kolená. Aby mal každý vo vozidle dobrý výhľad von, zadné sedadlá sú umiestnené o niečo vyššie ako predné.