2019 lexus design awards hero

CENA LEXUS DESIGN AWARD

HLAVNÚ CENU LEXUS DESIGN AWARD 2019 VYHRALA „ALGORITMICKÁ ČIPKA“ OD LISY MARKSOVEJ

Spoločnosť Lexus International vyhlásila víťaza Grand Prix ceny Lexus Design Award 2019. Prestížne ocenenie za dizajn získala Lisa Marksová za svoj dizajnový projekt „Algoritmická čipka“ (Algorithmic Lace). Porota označila jej dizajn za najlepší spomedzi 1548 prihlásených nápadov zo 65 krajín sveta.
Prototyp predstavuje túžbu značky Lexus využívať dizajn, ktorý prispeje k lepším zajtrajškom, a je v súlade s citom spoločnosti Lexus pre humanocentrický prístup v priebehu vývoja a inovácií.
Medzinárodne uznávaný dizajnér a technológ John Maeda, ktorý bol prvý raz členom poroty, k víťaznému projektu povedal: „Keď uvažujeme o algoritmoch, väčšinou máme na mysli počítače a odvetvie moderných technológií. No v textilnom priemysle boli algoritmy prvý raz použité ako prostriedok na realizáciu nových estetických možností v tkaninách už v priebehu 19. storočia.“
Projekt „Algoritmická čipka“ autorky Lisy Marksovej nielenže čerpá z tejto bohatej histórie, ale siaha ešte ďalej do histórie a zahŕňa techniku tkania zložitých čipkových vzorov zo 16. storočia. Marksová využíva tento dávny postup spolu s pokročilým trojrozmerným modelovaním a vyrába na mieru šité podprsenky pre ženy, ktoré prekonali rakovinu prsníka a podstúpili mastektómiu. Výsledkom jej úsilia je kombinácia funkcie a krásy, ktorá má pozitívny vplyv na estetiku tela ženy, a zároveň poskytuje plnohodnotné pohodlie s plne prispôsobiteľnou konštrukčnou zložkou.“
Víťazka Grand Prix Lisa Marksová pri preberaní ceny uviedla: „Spoločnosť Lexus to vôbec nemusí robiť. Pokojne by mohla byť úspešnou značkou aj bez toho. Prejavuje však svoju oddanosť dizajnu a lepšiemu svetu.“ Víťazný prototyp Grand Prix bude spolu s prototypmi, ktoré vytvorili ďalší piati finalisti ceny Lexus Design Award 2019, vystavený na výstave spoločnosti Lexus pod názvom „Na čele so svetlom“ (Leading with Light) v rámci Týždňa dizajnu v Miláne od 9. do 13. apríla 2019 na pôde Superstudio Più vo štvrti Tortona, ktorá je centrom tohto medzinárodného dizajnového podujatia v Miláne.