Skip to Main Content (Press Enter)
VYBERTE SI
OBJAVTE LEXUS

LEXUS DIZAJN V MIAMI

Lexus predstavuje expozíciu „Liminálne Cykly“ navrhnutú v spolupráci so spoločnosťou crafting plastics.

Lexus dnes predstavuje Liminálne cykly, multisenzorickú inštaláciu vytvorenú v spolupráci s bratislavským výskumným a dizajnérskym štúdiom Crafting Plastics. Inštalácia, prezentovaná v spolupráci s Inštitútom súčasného umenia v Miami (ICA Miami), stelesňuje skúmanie materiálových inovácií, responzívnej technológie a personalizácie spoločnosťou Lexus, pričom čerpá inšpiráciu z koncepčného vozidla Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero Catalyst). 

Súčasne s odhalením Liminálnych cyklov spoločnosť Lexus oficiálne uvádza na trh limitovanú kapsulovú kolekciu, ktorá obsahuje 26 zberateľských dizajnových predmetov od renomovaných dizajnérov Germane Barnes, Michaela Bennetta (Studio Kër), Suchi Reddy a Tara Sakhi (T SAKHI) spolu s Crafting Plastics. Kapsulová kolekcia rozširuje koncepty skúmané v Liminálnych cykloch a vyzýva divákov, aby tieto predmety považovali za prejavy základného étosu spoločnosti Lexus, ktorým je materialita, inovácia, výkon, udržateľnosť a technológia.

Spoločnosti Crafting Plastics a Lexus vítajú divákov výstavy Liminálne cykly, aby sa vydali na strhujúcu cestu za objavmi, ktorej cieľom je poukázať na možnosti prírodných materiálov a reaktívneho softvéru. Inštalácia umiestnená v sochárskej záhrade ICA Miami realizuje prispôsobivosť a reakčnú technológiu, ktorá je ústredným prvkom rozvíjajúcej sa koncepcie SDV (Software Defined Vehicles), ktorá predpokladá prispôsobenie pomocou softvéru ako kľúčového prvku personalizovaného luxusného dizajnu. Zapojením globálneho umeleckého a dizajnérskeho publika do skúmania konceptu SDV spoločnosť Lexus pokračuje v presadzovaní odvážnych a nekompromisných luxusných zážitkov pre novú generáciu.

Spoločnosť Crafting Plastics, ktorú tvoria spoluzakladatelia Vlasta Kubušová, Miroslav Král a ich tím, dostala za úlohu uviesť koncept SDV do života. Na základe svojej výskumnej praxe vytvorila dynamickú, fragmentovanú centrálnu sochu „auta“, ktorá odkazuje na model Lexus LF-ZC.

Materiálovým základom centrálnej sochy je bioplast Nuatan®, vytlačený pomocou 3D tlače. Ide o sériu materiálov na biologickej báze, ktoré sú biologicky odbúrateľné, vytvorené zo 100 % obnoviteľných zdrojov a nezanechávajú po sebe mikroplasty.

Socha je potiahnutá špeciálnou materiálovou vrstvou reagujúcou na UV žiarenie a podnety z prostredia. V reálnom čase reaguje na blízkosť diváka či slnečné žiarenie – mení farbu a vykonáva pohyby pripomínajúce dýchanie, rozťahujúc sa a zmršťujúc ako živý organizmus.

Toto pulzovanie napodobňuje rytmické pohyby prírodných bytostí a symbolizuje potenciálnu harmóniu medzi prírodou a technológiou – prepojenie ľudskej tvorivosti s udržateľnými materiálmi a interaktívnym dizajnom budúcnosti.

Výstava Liminálne cykly, ktorá potrvá do 15. decembra, je tretím ročníkom spolupráce značky Lexus s ICA Miami a deviatym ročníkom účasti značky na Miami Art & Design Week. Prostredníctvom spolupráce a prezentácie prvotriednych inštalácií sa Lexus a ICA Miami zaviazali vytvárať inšpiratívne zážitky, ktoré podporujú premyslený dialóg zameraný na kreativitu a dizajn.

Spoločnosť Crafting Plastics, ktorú založili Vlasta Kubušová a Miroslav Král, je uznávaná ako celosvetový propagátor zavádzania biologických materiálov do hlavných odvetví kreatívneho priemyslu od módy a produktového dizajnu až po interiérové vybavenie. Vďaka prelomovému vývoju ich patentovanej série materiálov Nuatan® spoločnosť Crafting Plastics kladie výzvu dizajnérskemu prostrediu, v ktorom je normou plánované zastarávanie a značný environmentálny odpad. Prostredníctvom tejto spolupráce spoločnosti Lexus a Crafting Plastics uplatňujú vyšší prístup k zodpovednému dizajnu, ktorý spája krásu, užitočnosť a odolnosť s dôrazom na opätovné použitie a integráciu.

„Táto inštalácia predstavuje vzácnu príležitosť preskúmať ambiciózny kreatívny projekt, ktorý demonštruje rozsiahle možnosti biomateriálov s minimálnymi kompromismi,“ hovorí Vlasta Kubušová, spoluzakladateľka spoločnosti Crafting Plastics. „Sme hrdí na to, že môžeme prezentovať našu víziu spolu so značkou Lexus, ktorá zdieľa rovnaké hodnoty udržateľnosti a inovácií v dizajne. Dúfame, že sa návštevníci inšpirujú možnosťami materiálov na báze bio a začnú ich vnímať ako prínos našej spoločnej budúcnosti.“

LEXUS IN DESIGN CAPSULE COLLECTION

Spoločnosť Lexus, ktorá sa venuje budúcnosti zmyslového dizajnu a holistickému zážitku z luxusu, predstavuje exkluzívnu kapsulovú kolekciu 26 zberateľských dizajnových predmetov. Na tomto projekte sa podieľala skupina popredných dizajnérskych talentov, ktorí spolu vytvorili jedinečný a ucelený koncept.

Lexus in Design spolupracoval na kolekcii s piatimi vizionárskymi dizajnérmi – Crafting Plastics, Germane Barnes, Michael Bennett (Studio Kër), Suchi Reddy a Tara Sakhi (T SAKHI). Títo tvorcovia boli vybraní na základe svojho individuálneho prístupu k témam udržateľnosti, zmyslového dizajnu a materiálových inovácií.

Každý z dizajnérov vytvoril jedinečnú sériu predmetov na mieru, ktoré vychádzajú z kľúčových hodnôt značky Lexus. Inšpirovali sa personalizáciou, udržateľnosťou, materiálnosťou, technológiou a výkonom – piliere, ktoré definujú identitu tejto značky.

Predmety z kolekcie sú navrhnuté ako zmyslové nádoby, ktoré majú estetickú aj funkčnú hodnotu. Sú určené na uloženie špeciálne vytvorenej vône značky Lexus vo forme sviečky alebo difuzéra, čím sprostredkujú osobitý zážitok pre viacero zmyslov.

V celej kolekcii dizajnéri používajú rôzne materiály, od jantárového skla, plátkového zlata, pálenej hliny a keramiky až po biologicky odbúrateľný plast, prekladaný papier a recyklovaný hliník z kapoty Lexusu. Výsledná kolekcia vyvažuje inovácie s dedičstvom, pominuteľnosť so zberateľským materiálom a technológiu s ľudskou prirodzenosťou, aby divákov preniesla na pohlcujúcu a zmyslovú cestu.

Výtvory každého dizajnéra spájajú dizajnérsky étos značky Lexus s ich existujúcou praxou.

  • Séria Ephemerables spoločnosti Crafting Plastics spája základný étos personalizácie s použitím bioplastov v modulárnych, prispôsobiteľných a biologicky rozložiteľných formách.
  • Keramické nádoby Germana Barnesa v jeho sérii The Beauty of Labor odrážajú jeho ocenený výskum, ktorý reflektuje hodnotu vysokokvalitného výkonu vo všetkých aspektoch dizajnu.
  • Séria Memory od Tary Sakhi (T SAKHI) sa stretáva s udržateľnosťou ako expresívnym zobrazením vývoja materiálu, čoho výsledkom je výnimočný luxusný dizajn dosiahnutý spojením recyklovateľného materiálu.
  • Michael Bennett predstavuje sériu nádob z jantárového skla s názvom Synesthesia ako cvičenie v materialite a opakovaní inšpirované starostlivým dizajnovým procesom spoločnosti Lexus.
  • Suchi Reddy stavia do popredia úlohu technológie v procese navrhovania so svojou kolekciou Bloom, stolnou centrálou na kvety a vône, využívajúcou prepletené štrbinové papiere na preskúmanie priesečníka inteligentného dizajnu s podporou technológií.

LEXUS IN DESIGN X DILO CANDLE

Spolu s kapsulovou kolekciou uvádza Lexus aj svoju vlastnú vôňu, vytvorenú v úzkej spolupráci so značkou čistých vôní dilo. Táto vôňa bola špeciálne navrhnutá na integráciu do kolekcie a inštalácie s názvom Liminálne cykly, čím sa stáva neoddeliteľnou súčasťou celkového zmyslového zážitku.Vôňa bude dostupná aj vo forme limitovanej edície sviečok a vyznačuje sa výraznými vrchnými tónmi červeného pomaranča a bergamotu. Tie sa spájajú s prírodnými tónmi cédra a machu, zatiaľ čo základ vône tvoria obnovujúce esencie jantáru a jedle.

Celkový čuchový profil tejto vône evokuje predstavy pokroku a obnovy, ktoré sú harmonicky vyvážené uzemňujúcim súladom s prírodou. Sviečka tak ponúka zmyslové ukotvenie v priestore medzi inováciou a prírodným pokojom.

Značka dilo, známa pre svoje čisté receptúry a jedinečné vône, používa 100 % sójový vosk pestovaný v USA. Pri výrobe využíva len neftalátové vonné látky a bavlnené knôty, čím podporuje udržateľnosť a bezpečnosť produktov.

„Je nám cťou spolupracovať s niektorými z popredných svetových dizajnérov, aby sme prostredníctvom tohtoročnej inštalácie a uvedenia našej kapsulovej kolekcie oživili víziu spoločnosti Lexus o holistickom luxuse a personalizovanom zážitku,“ hovorí Heather Updegraff, generálna riaditeľka oddelenia strategickej komunikácie spoločnosti Lexus International. „Tieto diela stelesňujú potenciál responzívnej technológie, udržateľných materiálov a dizajnu založeného na zmysloch, ponúkajú hmatateľný pohľad do budúcnosti a zároveň inšpirujú divákov, aby o týchto konceptoch uvažovali vo svojom každodennom živote.“

Kapsulová kolekcia Lexus in Design bude vystavená v ICA Miami a Alcova Miami počas Miami Art & Design Week 2024. Kúsky z kolekcie bude možné zakúpiť v obchode so suvenírmi ICA Miami a online na stránke HBX.com, pričom zisk z predaja pôjde na podporu iniciatív ICA Miami v oblasti udržateľnosti.

V sochárskej záhrade ICA Miami spoločnosť Lexus opäť predstaví sériu Lexus Art Series: Spolu s inštaláciou Liminálnych cyklov sa uskutočnia rozhovory o umení a inováciách s Whitewall. V stredu 4. decembra sa v rámci dvoch panelov verejnosť zapojí do inšpiratívnych diskusií zameraných na materialitu a udržateľnosť v luxusnom a automobilovom dizajne. K moderátorkám Katy Donoghue (šéfredaktorka Whitewall) a Tamare Warren (spoluzakladateľka a generálna riaditeľka LE CAR) sa na pódiu pridajú dizajnéri Vlasta Kubušová (Crafting Plastics), Suchi Reddy, Germane Barnes, Michael Bennett (Studio Kër) a Tara Sakhi (T SAKHI), ako aj Sellene Lee, šéfdizajnérka Calty Design Research.

O SPOLOČNOSTI LEXUS

Lexus uviedol na trh v roku 1989 vlajkový sedan a zážitok pre zákazníkov, ktorý pomohol definovať prémiový automobilový priemysel. V roku 1998 Lexus uvedením modelu RX na trh predstavil kategóriu luxusných crossoverov. Lexus, líder v predaji luxusných hybridov, dodal prvý luxusný hybrid na svete a odvtedy predal viac ako 2,33 milióna elektrifikovaných vozidiel vrátane HEV, PHEV a BEV.

Lexus, globálna luxusná automobilová značka s neochvejným záväzkom k odvážnemu, nekompromisnému dizajnu, výnimočnému remeselnému spracovaniu a vzrušujúcemu výkonu, vyvinula svoj modelový rad tak, aby spĺňal potreby novej generácie globálnych luxusných hostí a v súčasnosti je dostupný vo viac ako 90 krajinách/regiónoch sveta.

Spolupracovníci/členovia tímu Lexus na celom svete sa venujú vytváraniu úžasných zážitkov, ktoré sú jedinečné pre Lexus a ktoré vzrušujú a menia svet.

O SPOLOČNOSTI CRAFTING PLASTICS

Crafting Plastics je oceňované interdisciplinárne dizajnérske a výskumné štúdio, ktoré v roku 2016 založili Vlasta Kubušová a Miroslav Král. Od svojho vzniku sa zameriava na výskum, vývoj a aplikáciu novej generácie ekologických materiálov založených na biozložkách.Toto štúdio pôsobí na pomedzí vedy a dizajnu a mení pohľad na efemérne materiály ako bioplasty prírodného pôvodu. Vďaka ich práci získavajú tieto materiály nové vlastnosti a estetiku, čím vznikajú trvácne dizajnové riešenia vhodné pre rôzne oblasti priemyslu.

Spoločnosť sa sústredí na vývoj prírodných a škálovateľných bioplastov, aby podporila ich využitie v architektúre a dizajne. Značka Nuatan®, ktorú Crafting Plastics vyvinulo, je udržateľnou alternatívou k plastom na báze fosílnych palív. Tento materiál je tvorený zo 100 % biobázických a biologicky rozložiteľných zmesí biopolymérov. Okrem toho štúdio vedie výskum nových ekologicky citlivých materiálov, ktoré fungujú ako snímacie systémy a zlepšujú prepojenie medzi človekom a prírodou.

Spoločnosť Crafting Plastics nadviazala spoluprácu s renomovanými svetovými značkami ako Dior, Nike a Lexus. Svoje projekty predstavila vo viacerých významných inštitúciách po celom svete, medzi ktoré patria Victoria & Albert Museum, ALCOVA, MAK Viedeň či Salon de Mobile.

Vďaka tejto tvorivej činnosti získalo štúdio medzinárodné uznanie a nominácie na viaceré prestížne ocenenia, vrátane Slovenskej národnej ceny za dizajn, Nemeckej ceny za dizajn (2018, 2021) a Beazley Designs of the Year v Londýnskom múzeu dizajnu.

V roku 2022 bol Crafting Plastics vybraný magazínom Dezeen ako jedno z najvýznamnejších rozvíjajúcich sa štúdií na svete. Už v roku 2018 bola spoluzakladateľka štúdia Vlasta Kubušová zaradená do rebríčka Forbes Slovensko 30 pod 30, čo podčiarkuje priekopnícku úlohu štúdia v oblasti kruhového dizajnu. Aktivity Crafting Plastics prispievajú k inováciám udržateľných materiálov, čím formujú budúcnosť dizajnu s dôrazom na environmentálnu zodpovednosť a estetickú hodnotu.

O SPOLOČNOSTI DILO

Spoločnosť dilo bola založená v roku 2017 vo Filadelfii ako dizajnér a výrobca komfortného tovaru - sviečok, izbových sprejov, trstinových difuzérov - ktoré rozprávajú príbeh presahujúci ich typické použitie. V nasledujúcich rokoch spoločnosť dilo doplnila kolekcie o parfumové vody, odevy, kadidlá a ďalšie výrobky pre domácnosť a osobnú starostlivosť, pričom všetky boli starostlivo navrhnuté a vytvorené tak, aby boli z najčistejších v odvetví. Značku dilo, ktorú z veľkej časti prevzali nezávislí maloobchodníci, možno nájsť vo všetkých 50 štátoch a v niekoľkých krajinách Európy, Ázie a Austrálie.