2017 lda judges hero

POROTA SÚŤAŽE LEXUS DESIGN AWARDS 2017

PAOLA ANTONELLI - Kurátorka

Paola Antonelli od roku 1994 pracuje pre Múzeum moderného umenia; je staršou kurátorkou Oddelenia architektúry a designu a súčasne vedúcou výskumu a vývoja Múzea moderného umenia. Prednášala v rámci Svetového ekonomického fóra v Davose a na niekoľkých ďalších medzinárodných konferenciách. Jej poslaním je propagovať vnímanie designu, dokiaľ nebude plno uznaný a využívaný jeho pozitívny potenciál pre náš svet. V súčasnosti pracuje na niekoľkých výstavách moderného designu a tiež na publikácii States of Design, pojednávajúcej o rôznorodosti a pestrosti dnešných odvetví v oblasti designu.

2017 lda judges paola antontelli

ARIC CHEN - Kurátor

Aric Chen je hlavným kurátorom designu a architektúry nového múzea vizuálnej kultúry M+, ktoré sa práve buduje v kultúrnom obvode West Kowloon v Hong Kongu. Predtým pôsobil ako kreatívny riaditeľ Pekingského týždňa designu (v rokoch 2011 a 2012). Chen administroval a organizoval rad rôznych výstav a projektov v múzeách i v rámci rôznych medzinárodných podnikov a bienále. Taktiež často prispieva do mnohých publikácií a tlačovín, ako sú The New York Times, Monocle, Architectural Record a PIN-UP.

    2017 lda judges aric chen

TOYO ITO - Architekt

Toyo Ito v roku 1965 absolvoval Fakultu architektúry na Tokijskej univerzite. Medzi jeho hlavné diela patrí: Sendai Mediatheque, univerzitná knižnica Tama Art (Hachioji) pod Fakultou sociálnych vied Tchaj-wanskej univerzity (Tchaj-wan), ‘Minna no Mori’ Gifu Media Cosmos atď. Z pripravovaných projektov vymenujme: Národné divadlo Taichung (Tchaj-wan), športové a atletické centrum v prefektúre Aomori a mnoho ďalších. Získal rad ocenení, ako napr. Cenu Japonského architektonického inštitútu, Zlatého leva na Bienále v Benátkach, Royal Gold Medal od Kráľovského inštitútu britských architektov a Pritzkerovu cenu za architektúru.

    2017 lda judges toyo ito

BIRGIT LOHMANNOVÁ - Šéfredaktorka magazínu designboom

Birgit Lohmannová (nar. v Hamburku) vyštudovala priemyselný design vo Florencii a potom sa presťahovala do Milána, kde od roka 1987 žije a pracuje. Pracovala pre rad talianskych architektov a vedúcich designérov ako návrhárka a manažérka vývoja produktov. Pôsobila tiež ako historička designu pre súdne oddelenie a medzinárodné aukčné siene. Ako výskumný pracovník a prednášajúci popri seminári o priemyselnom designe na rade prestížnych medzinárodných univerzít. V roku 1999 spoluzaložila magazín designboom, ktorého je v súčasnosti šéfredaktorkou, ale súčasne pôsobí i ako vedúca vzdelávacích programov a kurátorka medzinárodných výstav.

    2017 lda judges birgit lohmann

ALICA RAWSTHORNOVÁ - Komentátorka zameriavajúca sa na design

Alica Rawsthornová píše o designe pre list International New York Times a frieze. Jej najnovšia kniha Hello World: Where Design Meets Life (Ahoj svet: Kde sa design snúbi so životom) skúma vplyv designu na náš život: minulý, súčasný i budúci. Prednáša o designe na významných svetových akciách, ako napr. TED alebo Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose. Alica pôsobí v Londýne; je šéfkou kuratória galérie Chisenhale Gallery, vedie súbor moderného tanca Michael Clark Company a je kurátorkou galérie Whitechapel Gallery. Je nositeľkou radu Britského Impéria (OBE) za služby v oblasti designu a umenia.

    2017 lda judges alice rawsthorn

JOŠIHIRO SAWA - Kurátor

Yošihiro Sawa vyštudoval bakalársky obor konštrukcie a design na Kjótskom technologickom inštitúte. Po nástupe do Toyota Motor Corporation v roku 1980 zastával najrôznejšie posty so zameraním na design, vr. pozície vedúceho globálneho návrhára v divízii plánovania. Od apríla 2016 pôsobí ako výkonný viceprezident Lexus International.

    2017 lda judges yoshihiro sawa