2020 lexus design awards article hero

CENA LEXUS DESIGN AWARD

FINALISTI CENY LEXUS DESIGN AWARD 2020 – ŠESŤ INOVATÍVNYCH RIEŠENÍ PRE LEPŠÍ ZAJTRAJŠOK

TOKIO, Japonsko (29. januára 2020) – Spoločnosť Lexus dnes oznámila mená šiestich finalistov ceny Lexus Design Award 2020, ktorým sa dostane mentorského vedenia od renomovaných odborníkov v oblasti dizajnu a finančnej pomoci vo výške 3 milióny jenov (takmer 25-tisíc eur), aby mohli vytvoriť prototypy svojich projektov. Finalisti pochádzajú zo Spojených štátov, Číny, európskych krajín, Pakistanu a Kene a boli vybraní z rekordne vysokého počtu 2 042 prihlásených záujemcov zo 79 krajín. Udeľovanie cien Lexus Design Award, ktoré vstúpilo do svojho ôsmeho ročníka, poskytuje jedinečnú platformu pre mladých tvorcov, v rámci ktorej môžu demonštrovať a ďalej rozvíjať svoj talent. Návrhy boli vybrané na základe toho, ako vyjadrovali tri kľúčové princípy značky Lexus: predvídať, inovovať a uchvátiť – s dôrazom na dizajn, ktorý má viesť k lepším zajtrajškom.

 •     2020 lexus design awards finalist bio scales

  FINALISTA CENY LEXUS DESIGN AWARD 2020

  PROJEKT „BIO.VÁHY“

  SUTHERLIN SANTO, USA

  „Bio.Váhy“ (Bio.Scales) sú biopolymérne filtre z prírodných, ekologicky aktívnych materiálov určených na odstraňovanie uhlíka a iných škodlivých látok z ovzdušia. Tento konfigurovateľný a prispôsobiteľný modulárny systém z 3D tlače zabezpečuje lepšiu kvalitu vzduchu v každom obytnom priestore.

  Paul a Garrett Sutherlin Santo sú dizajnéri z Downtown Los Angeles, centrálnej štvrte mesta Los Angeles. Svojou prácou sa snažia predstaviť budúcnosť, kde je prepojenie dizajnu s prírodou a technológiami symetrické so skúmaním vzťahu vznikajúcich digitálnych procesov, ekologicky aktívnych materiálov a tradičných remesiel.

      2020 lexus design awards finalist feltscape

  FINALISTA CENY LEXUS DESIGN AWARD 2020

  PROJEKT „FELTSCAPE“

  THÉOPHILE PEJU & SALVATORE CICERO (THÉOPHILE PEJU (FRANCÚZSKO), SALVATORE CICERO (TALIANSKO)) – PÔSOBIA VO VEĽKEJ BRITÁNII

  „Feltscape“ je akýsi „dýchajúci oblak“ vyrobený z plsti a termoplastu, ktorý zachytáva hluk a upravuje vlastnosti akustiky a osvetlenia interiéru. „Feltscape“ je výsledkom inovatívneho výrobného procesu, v ktorom sa spájajú techniky haute couture a robotickej výroby prísad.

  Théophile Peju & Salvatore Cicero sú architektonickí dizajnéri pôsobiaci v Londýne. Vyštudovali Bartlettovu školu architektúry na University College London (UCL), kde sa venovali výskumu textilných kompozitných materiálov. Vo svojom dizajnovom prístupe na základe praktických skúseností kombinujú tradičné remeselné spracovanie s inovatívnymi technikami robotickej výroby.

      2020 lexus design awards finalist flash pak

  FINALISTA CENY LEXUS DESIGN AWARD 2020

  PROJEKT „FLASH PAK“

  YAOKUN WU, ČÍNA (PÔSOBÍ V USA)

  „Flash Pak“ je inteligentný prístroj na prežitie pripomínajúci záchrannú vestu, ktorý privedie študentov do bezpečia počas záplav pomocou hmatovej navigácie s osvetlením LED. Dokáže sa nafúknuť, a sám sa tak stať plávajúcim zariadením, ale možno ho tiež pripútať popruhmi k iným zariadeniam „Flash Pak“, a vytvoriť tak spojenú skupinu na spôsob plte.

  Yaokun Wu je študent priemyselného dizajnu na Prattovom inštitúte v New Yorku. Je vďačný za všetko, čo má, a rád by využil dizajn na pomoc ľuďom, ktorí to najviac potrebujú. Podľa jeho názoru je dizajn všade, ale iba na ten, ktorý prináša ľuďom teplo, sa nikdy nezabudne.

      2020 lexus design awards finalist lick

  FINALISTA CENY LEXUS DESIGN AWARD 2020

  PROJEKT „OLIZOVAČ“

  IRINA SAMOJLOVOVÁ, RUSKO

  „Olizovač“ (Lick) je prenosný telový čistiaci prostriedok určený na pomoc ľuďom, ktorí nie sú schopní používať kúpeľ. Zariadenie má čistiaci povrch podobný jazyku mačky a funguje na podobnom princípe, ako si mačky čistia telo od nečistôt.

  Irina Samojlovová je dizajnérka produktov a nábytku. Momentálne je v magisterskom štúdiu na katedre nábytkového dizajnu na Štátnej akadémii priemyselného a úžitkového umenia S. G. Stroganova v Moskve. Skôr než začne pracovať na novom dizajne, skúma zvieracie tvary a to, ako tieto formy fungujú v prírode.

      2020 lexus design awards finalist open source communities

  FINALISTA CENY LEXUS DESIGN AWARD 2020

  PROJEKT „SPOLOČENSTVÁ OTVORENÝCH ZDROJOV“

  BELLTOWER – (JOHN BRIAN KAMAU, JOYCE WAIRIMU GACHIRI, IAN GITHEGI KAMAU, ESTHER WANJIKU KAMAU A ARVIN BOOKER KAMAU)

  Projekt s názvom „Spoločenstvá otvorených zdrojov“ (Open Source Communities) je návrh efektívneho spôsobu vytvárania spoločenstiev v rozvojových krajinách na základe využívania inteligentných plánov s otvorenými zdrojmi. Snahou dizajnérov je preskúmať, ako možno zlepšiť adaptabilitu týchto dizajnov tak, aby prispievali k vytváraniu udržateľných prepojených domovov.

  Spoločnosť BellTower vznikla v roku 2014 s víziou využívať systémy a technológie otvorených zdrojov na riešenie problémov. Vytvorila tím s odbornosťou v oblasti riadenie rizík, informačných technológií, dizajnu, projektového manažmentu a stratégie na vytvorenie modelu spoločenstva s otvorenými zdrojmi pre osobné, firemné a priemyselné potreby.

      2020 lexus design awards finalist pursewit

  FINALISTA CENY LEXUS DESIGN AWARD 2020

  PROJEKT „PURSEWIT“

  AKSÁ ADŽMAL, PAKISTAN

  „Pursewit“ má lákavý elegantný dizajn, vďaka ktorému sa vám chce hneď pustiť do šitia. Ako šijací stroj so zjednodušeným ovládaním pre zrakovo postihnutých ponúka intuitívnejšie a lepšie hmatové ovládanie, čím výrazne uľahčuje ťažkopádny proces šitia.

  Aksá Adžmal je absolventkou priemyselného dizajnu na Národnej univerzite vedy a techniky v Islamabáde. Riadi sa presvedčením, že dizajn je nástroj na riešenie problémov, a vymýšľa vzťahy medzi myšlienkami a skutočnosťou. Prostredníctvom vlastnej hmatateľnej interakcie a experimentov z prvej ruky v oblasti dizajnu sa teší na zlepšovanie vzťahov medzi ľuďmi a produktmi.

„Tohtoroční finalisti cien Lexus Design Award sa venujú najmä dvom hlavným témam – uvedomelosti a životnému prostrediu, ktoré sú vzhľadom na vplyv technologického pokroku na náš svet čoraz dôležitejšie,“ uviedol John Maeda, technológ a porotca súťaže o ceny Lexus Design Award 2020. „Ako dizajnérske projekty nekladú len otázky, ale idú ďalej a ponúkajú aj konkrétne odpovede na základe inovatívneho zdôvodnenia a praktických názorov na inžinierstvo. Zúžiť rozsiahly zoznam prihlásených na malý počet reprezentatívnych prác nebolo jednoduché. Avšak spolupráca s porotkyňami ako Jeanne Gang a Paola Antonelli a ich širokému záberu vedomostí o projektoch transformačného dizajnu nám túto úlohu uľahčila. Na posúdenie technickej a finančnej životaschopnosti projektov som ponúkol vlastnú technologickú a obchodnú perspektívu. Myslím si, že nakoniec sme našli tie správne podmanivé projekty reprezentujúce témy tela a mysle, ktoré sú pre našu budúcnosť zásadné.“
Šiesti finalisti v januári odcestovali do New Yorku na seminár, ktorý im možno zmení život. Nadviazali tvorivý dialóg so štyrmi uznávanými mentormi, ako je Joe Doucet, Bethan Gray, Philippe Malouin a Šohei Šigemacu, z ktorých každý ponúka vlastnú múdrosť a odborné znalosti. Seminár sa konal v unikátnom priestore značky Lexus INTERSECT BY LEXUS-NYC.
Seminár predstavoval začiatok pokračujúcej interakcie medzi finalistami a mentormi, ktorá vyvrcholí súťažným stretnutím za prítomnosti poroty v Taliansku počas Milánskeho týždňa dizajnu*. V rámci tohto významného podujatia v kalendári celosvetového dizajnu finalisti predstavia svetu svoje hotové prototypy, a jeden z nich potom vyberie veľactená porota v zložení Paola Antonelli, Jeanne Gang, John Maeda a Simon Humphries počas súťaže o hlavnú cenu Grand Prix.