hero

CENA LEXUS DESIGN AWARD

LEXUS PREDSTAVUJE SVOJU 12. VÝSTAVU NA TÝŽDNI DIZAJNU V MILÁNE. JEJ MOTTO ZNIE „NA ČELE SO SVETLOM“ (LEADING WITH LIGHT).

Spoločnosť Lexus nadšene verí v silu dizajnu a jeho moc meniť svet. Dizajnový projekt Lexus Design Event už viac ako desaťročie prináša úžasné zážitky návštevníkom Týždňa dizajnu v Miláne, ktoré predstavujú to najlepšie z filozofie značky.
Rok 2019 sa v ničom nelíši a pre tohtoročné podujatie, ktoré nesie názov „Na čele so svetlom“ (Leading with Light), sa spoločnosť Lexus spojila s celosvetovo renomovanou dizajnovou firmou Rhizomatiks. Táto spoločnosť je známa nápaditým využívaním technológií, ktorým uchvacuje divákov, a so spoločnosťou Lexus spolupracovala v roku 2014 na výstave umenia a technológií v Tokiu, Media Ambition Tokyo.
Výstava „Na čele so svetlom“ (Leading with Light), inšpirovaná „technológiou osvetlenia budúcnosti“ od spoločnosti Lexus, je podmanivá prehliadka plná hravého a dynamického osvetlenia, v ktorom sa manipuluje so zdanlivo nespočetným množstvom svetelných lúčov tak, aby interagovali s ľudskou formou.
Návštevníci budú mať možnosť pozrieť si aj práce šiestich finalistov súťaže o prestížnu cenu Lexus Design Award 2019. Táto medzinárodná súťaž dizajnu vznikla v roku 2013 a zameriava sa na nádejných tvorcov z celého sveta. Zmyslom udeľovania ocenenia je podnecovať rast myšlienok, ktoré prispievajú k rozvoju ľudskej spoločnosti, prostredníctvom podpory tých, ktorých práca môže prispieť k utváraniu lepšej budúcnosti.
Tohtoroční finalisti boli vybraní spomedzi 1 548 prihlásených účastníkov a sú nimi:
Algoritmická čipka (Algorithmic Lace), Lisa Marksová
Čipkovaná podprsenka 3D pre ženy, ktoré prekonali rakovinu prsníka. Podprsenka je vyrobená na mieru pomocou algoritmického vzorovania, ktoré vytvára trojrozmernú čipku. Vyhýba sa tak tým aspektom dizajnu, ktoré po operácii spôsobujú nepohodlie, a dodávajú každej žene dôveru v nový začiatok.
Arenofil (Arenophile), Rezzan Hasoglu
Projekt, ktorý hľadá nový účel pre široko dostupný púštny piesok. Vytvorením kompozitných materiálov pomocou púštneho piesku a netoxických spojív boli navrhnuté nové produkty. Ich vzniku predchádzalo experimentovanie a výskum.
Baluto, Jeffrey E. Dela Cruz
Modulárny systém bývania navrhnutý tak, aby odolal zemetraseniam a veľkým povodniam. Projekt Baluto skúma obývateľný priestor na súši, ktorý dokáže odolať náhlemu vzostupu povodňovej hladiny v nízko položených oblastiach, kde je hlavným úsilím zmierňovanie povodní.
Zelená prúdová energia (Green Blast Jet Energy), Dmitriy Balashov
Turbína, ktorá zhromažďuje a premieňa prúd vzduchu lietadla počas vzletu na energiu. Túto „zelenú prúdovú energiu“ je možné vrátiť na použitie pre rôzne potreby letísk.
Hydrus, Shuzhan Yuan
Zariadenie na núdzové ošetrenie ropných škvŕn na mori, ktoré zvyšuje efektívnosť práce. Zariadenie Hydrus sa snaží nielen riešiť jeden problém, ale zároveň podnecuje ľudí k tomu, aby sa zaoberali zmenami v životnom prostredí našej planéty.
Solgami, Ben Berwick
Okenná roleta, ktorá vyrába elektrinu a zvyšuje osvetlenie interiéru. Solgami využíva geometriu origami, ktorá poskytuje obyvateľom domu užšie spojenie so svojím vonkajším prostredím a umožňuje im rozhodnúť sa, či chcú väčšie množstvo osvetlenia alebo výrobu elektriny.
Všetci finalisti mali možnosť pracovať so svetovo uznávaným dizajnérom ako mentorom pri tvorbe prototypov svojich dizajnov, a následne ich vystaviť. Víťaza tohtoročnej Grand Prix vyberie porota renomovaných dizajnérov a odborníkov v odvetví. Víťaza oznámia 8. apríla.