2020 lexus lda judges mentors hero 1920x1080 1

LEXUS DESIGN AWARD

LEXUS DESIGN AWARD 2020 – HODNOTIACI A PORADCOVIA

Ocenenie Lexus Design Award sa udeľuje už ôsmy rok, pričom nové talenty v oblasti dizajnu sa hľadajú na celom svete. Tento jedinečný program bol navrhnutý tak, aby inšpiroval inovácie v dizajne pre lepší zajtrajšok a teraz sa prijímajú podania do každoročnej súťaže. Spoločnosť Lexus International dnes predstavila zoznam hodnotiacich a poradcov pre tohtoročné oceňovanie na podujatí Lexus Design Award.

LEXUS DESIGN AWARD 2020 – POROTA

 •     2020 lexus lda judge paola 810x1080 1

  PAOLA ANTONELLI

  HLAVNÁ KURÁTORKA ODDELENIA ARCHITEKTÚRY A DIZAJNU V MoMA, NY

  Paola Antonelli je hlavnou kurátorkou architektúry a dizajnu v Múzeu moderného umenia a zakladajúcou riaditeľkou výskumu a vývoja MoMA. Jej cieľom je propagovať porozumenie dizajnu, až kým nebude všeobecne uznaný jeho pozitívny vplyv na svet. Pri svojej práci skúma vplyv dizajnu na každodenné zážitky, často vrátane prehliadaných objektov, postupov a kombinácie dizajnu, architektúry, umenia, vedy a technológie. Organizuje predstavenia, píše knihy, prednáša na celom svete a vyučuje na niekoľkých školách, vrátane Harvardu a UCLA. Po podujatí XXII Triennale di Milano – a výstave Broken Nature z roku 2019, venovanej myšlienke regeneračného dizajnu – pracuje na podujatí Ekológia materiálov, predstavení o diele architekta Neriho Oxmana, ktoré sa v MoMA uskutoční vo februári 2020, ďalej pracuje na niekoľkých nových reláciách Salónov výskumu a vývoja MoMA a píše dve knihy – zbierku esejí o súčasnom dizajne a titul Dizajnové kúsky, knihu o jedlách z celého sveta, ktoré slúžia ako príklady dizajnu.

 •     2020 lexus design awards new judge simon humphries

  SIMON HUMPHRIES

  RIADITEĽ SEKCIE GLOBÁLNEHO DIZAJNU SPOLOČNOSTÍ TOYOTA A LEXUS

  Simon Humphries je riaditeľ sekcie globálneho dizajnu spoločností Toyota a Lexus. Do funkcie bol menovaný v roku 2018, aby dozeral na dizajn oboch značiek. Ako riaditeľ globálneho dizajnu spoločnosti Lexus sa Humphries snaží definovať jedinečné hodnoty spoločnosti Lexus vo forme filozofie značky, ktorá obsahuje jasný kultúrny odkaz značky Lexus na japonskú tradíciu a vytvára smerovanie dizajnu relevantné pre používateľov z celého sveta.

  Humphries pracuje v spoločnosti od roku 1994. Medzi množstvo jeho úloh v oblasti vedenia a pokročilého dizajnu patrí definovanie charakteristickej vretenovitej mriežky chladiča, ktorá sa stala kultovým prvkom značky Lexus. V roku 2016 sa stal prezidentom Európskeho vývojového centra dizajnu (ED2) spoločnosti Toyota, v ktorom jeho tím v rámci transformácie značky z „výrobcu automobilov“ na „spoločnosť mobility“ stál na čele vývoja konceptov mobility, akým je napríklad koncepčné vozidlo Toyota e-Palette. Kariéru v oblasti dizajnu začal Humphries v roku 1988, keď získal cenu britskej Kráľovskej spoločnosti za produktový dizajn Royal Society of Arts Bursary Prize for Product Design vo Veľkej Británii. Cena mu priniesla príležitosť pracovať pre spoločnosť Sony, čo bolo spúšťačom jeho rozhodnutia žiť a pracovať v Japonsku. Vo voľnom čase sa rád venuje tesárstvu a pracuje na obnove storočného japonského statku.

 •     2020 lexus lda judge john 810x1080 1

  JOHN MAEDA

  TECHNOLÓG/HLAVNÝ SKÚSENÝ REFERENT, PUBLICIS SAPIENT

  John Maeda je americký technológ, dizajnér, konštruktér, umelec, investor, autor a učiteľ. Nedávno bol menovaný na pozíciu hlavného skúseného referenta v Publicis Sapient, v pobočke zaoberajúcej sa technologickým poradenstvom a dodávkou v rámci komunikačného a marketingového konglomerátu Publicis. Pracoval na pozíciách v spoločnosti Automattic, materskej spoločnosti WordPress.com, v spoločnosti Kleiner Perkins zaoberajúcej sa rizikovým kapitálom, viedol výskum v MIT Media Lab a pôsobil ako prezident školy dizajnu na Rhode Island. Maeda bol časopisom Esquire zvolený za jedného zo „75 najvplyvnejších ľudí 21. storočia“. Čerpá zo svojho rôznorodého zázemia – pracoval ako konštruktér vyškolený v MIT, ocenený dizajnér a výkonný líder a snaží sa spájať ľudí a myšlienky. Je autorom niekoľkých slávnych kníh, vrátane Zákonov jednoduchosti a Redizajnu vedúceho postavenia. Pripravovaná kniha Ako rozprávať jazykom strojov bude k dispozícii v novembri 2019. Vystupoval ako rečník na celom svete, od Davosu, cez Peking, São Paulo, až po New York a jeho rozhovory pre TED videli milióny ľudí.

 •     2020 lexus lda judge jeanne 810x1080 1

  JEANNE GANG

  ARCHITEKTKA/HLAVNÁ ZAKLADATEĽKA, PARTNERKA ŠTÚDIA GANG

  Jeanne Gang, FAIA, je hlavnou zakladateľkou a partnerom medzinárodne uznávaného štúdia architektúry a urbanistickej praxe Studio Gang. Získala uznanie za prístup, ktorý siaha za bežné hranice architektúry k vzťahom medzi jednotlivcami, komunitami a ich prostredím. Jeanne má rozmanité, ocenené portfólio práce v celej Amerike a Európe. Patrí medzi ne Aqua Tower v Chicagu, rozšírenie amerického prírodovedného múzea v New Yorku a nové veľvyslanectvo Spojených štátov v Brazílii. Jeanne je členkou organizácie MacArthur a profesorkou v odbore architektúra na Harvardskej postgraduálnej škole dizajnu. Tento rok ju časopis TIME označil za jedného z najvplyvnejších ľudí na svete a získala doteraz najväčšiu zákazku: terminál na letisku O’Hare Global v hodnote 2,2 milióna.

LEXUS DESIGN AWARD 2020 PANEL MENTOROV

 •     2020 lexus lda mentor joe 810x1080 1

  JOE DOUCET

  ZAKLADATEĽ, JOE DOUCET X PARTNERS

  Joe Doucet je dizajnér, podnikateľ, vynálezca a kreatívny režisér. Je jedným z najvyhľadávanejších kreatívnych talentov, ktoré v súčasnosti pracujú v Amerike. Po ukončení štúdia na Vysokej škole dizajnu v Art Center začal Doucet rýchlo pretvárať svoju víziu do produktov, nábytku, životného prostredia a technológie. Hľadal riešenia pre každodenné a spoločenské výzvy prostredníctvom dizajnu. Vo svojej práci šikovne spája funkčnú a vizuálnu príťažlivosť, zatiaľ čo vyjadruje významy a odkazy z rozličných vrstiev. Doucet verí, že dizajn – a čo je dôležitejšie – myšlienkový proces dizajnéra môže hrať väčšiu úlohu pri inováciách a riešení problémov, ako aj pri estetike. V súčasnosti vlastní početné patenty za svoje návrhy a vynálezy. Diela Douceta boli vystavené na celom svete, vrátane Múzea dizajnu v Londýne a Biennale International Design v Saint-Etienne. Získal množstvo medzinárodných ocenení, vrátane Svetového technologického ocenenia za inováciu v oblasti dizajnu a viacerých ocenení Good Design Awards. Časopis Surface ho vymenoval za jediného AvantGuardiana pre dizajn. V roku 2017 bol Doucet vymenovaný za víťaza ceny Smithsonian Cooper-Hewitt National Design Award ako produktový dizajnér – najvyššie ocenenie v tejto oblasti. Ako podnikateľ Doucet vytvoril a rozbehol nespočetné množstvo firiem zameraných na zlepšenie života na svete prostredníctvom dizajnu, vrátane OTHR a Citizen A.

 •     2020 lexus lda mentor shohei 810x1080 1

  ŠOHEJ ŠIGEMACU

  PARTNER A RIADITEĽ SPOLOČNOSTI OMA NEW YORK

  Šohej Šigemacu sa pripojil k OMA v roku 1998. Od roku 2006 viedol kanceláriu v New Yorku a od roku 2008 sa stal partnerom. Nedávno dokončil renováciu centrály Sotheby’s v New Yorku, luxusných mrakodrapov v San Franciscu a Miami a prvú budovu OMA v New Yorku – rezidenčný komplex na 121 East 22nd Street. Šo úspešne dokončil návrhy pre kultúrne podujatia vrátane Quebeckého národného múzea múzických umení a Centra umení Faena v Miami Beach. V súčasnosti prebieha rozšírenie múzea umenia Albright-Knox-Gundlach v Buffale a výstavba druhej budovy pre Nové múzeum. Šo tiež navrhol výstavy pre Pradu, Benátske bienále architektúry, Metropolitné múzeum umenia, Zbrojársku dielňu Park Avenue a prvú retrospektívu značky Dior v USA v Denverskom múzeu umenia a Múzeu umenia v Dallase. Dohliada na projekty OMA v Japonsku vrátane nového obchodného centra vo Fukuoke (2020) a prvej univerzálnej veže OMA v Tokiu pre spoločnosť Mori Building Co, Ltd (2022).

  Šo pracuje ako kritik dizajnu na Harvardskej vysokej škole dizajnu, prednáša na konferenciách TED a Wired Japan a na univerzitách na celom svete.

 •     2020 lexus lda mentor philippe 810x1080 1

  PHILIPPE MALOUIN

  RIADITEĽ, ŠTÚDIO PHILIPPE MALOUIN

  Philippe Malouin s britsko-kanadským občianstvom je držiteľom bakalárskeho titulu v odbore dizajnu, ktorý získal na Akadémii dizajnu v Eindhovene. Študoval tiež na Národnej škole priemyselného dizajnu v Paríži a na Montrealskej univerzite. Svoje štúdio založil v roku 2008 po tom, čo pracoval pre anglického dizajnéra Toma Dixona. V rokoch 2012 – 2015 Philippe vyučoval na Kráľovskej vysokej škole umenia v Londýne. Je tiež riaditeľom POST-OFFICE, architektonickej a interiérovej dizajnovej praxe. Do jeho rozmanitého portfólia patria stoly, koberce, stoličky, svetlá, umelecké predmety a inštalácie. Medzi Philippových klientov patria SCP, Marsotto Edizioni, Resident, OTHR, Hem, Ace hotel, Matter-Made, Established & Sons, Roll & Hill, 1882 ltd., Kvadrat, Umbra Shift, Caesarstone, IZÉ, Swarovski, Bloomberg, Aesop, Touch Digital. Philippa zastupuje dizajnová galéria Salon 94 v New York City. Nedávno získal cenu „Dizajnér roka“ v časopise Wallpaper*. Philippe žije a pracuje v Londýne, kde riadi svoje dizajnérske štúdio.

 •     2020 lexus lda mentor bethan 810x1080 1

  BETHAN GRAY

  KREATÍVNA RIADITEĽKA

  Londýnska dizajnérka Bethan Gray patrí medzi najslávnejšie britské dizajnérky nábytku a domácich potrieb. Získala štyri ocenenia Elle Decoration British Design Awards vrátane vyhľadávaného ocenenia Najlepší britský dizajnér. Jej práca je výrazne prítomná v globálnych médiách. Vystavovala v Londýne, Miláne, Paríži, New Yorku a Dubaji.

  Bethanini predkovia sa vydali na neuveriteľnú cestu po kontinentoch – Bethan odvtedy navštívila mnoho miest, ktorými prešli, inšpirovaní láskou k cestovaniu, umeniu a ku kultúre. Dnes je jej poslaním priniesť moderný význam tradičným technikám z týchto regiónov – udržať nažive kultúrne príbehy a remeselné zručnosti. Verí v schopnosť rozprávať príbehy pomocou remesiel a dizajnu a vytvorila spoločné podniky založené na vzájomnej dôvere a úcte, ktoré na celom svete podporujú viac ako 400 majstrovských remeselníkov.

  Spoločnosť Bethan Gray Design bola založená v roku 2008. Vytvára luxusné, ručne vyrábané zbierky nábytku a bytových doplnkov, ktoré sa predávajú prostredníctvom svetových maloobchodníkov, ako sú Harrods, Liberty, Lane Crawford. V rámci svojej vlastnej praxe v Londýne vychováva, spája a povzbudzuje nové talenty v oblasti dizajnu a radí budúcim dizajnérkam. Nedávno vyhlásila Cenu pre ženy remeselníčky na Cardiffskej metropolitnej univerzite, kde je čestnou spolupracovníčkou.