1. Discover Lexus
  2. Seven details rx
VYBERTE SI
NOVINKY LEXUS

7 POZORUHODNÝCH DETAILOV LEXUSU RX

Dizajnéri, konštruktéri a zruční remeselníci značky Lexus vyvinuli nesmierne úsilie pri vytváraní originálneho SUV značky Lexus – modelu Lexus RX.

Okrem toho, že je najpredávanejším luxusným hybridným SUV na svete a najpredávanejším modelom značky Lexus vôbec, je zároveň aj prvým luxusným SUV na svete, ktoré vytvorilo svoj vlastný segment už v roku 1998. Model RX rozhodne vyčnieva z davu prejavom odvážneho dizajnu značky Lexus a podmanivého charakteru jazdy. Pri Lexuse RX modelového roku 2020 konštruktéri tejto značky starostlivo prešetrili každý diel vozidla, pričom preukázali niektoré impozantné konštruktérske riešenia. V nasledujúcej časti sa zameriame na sedem výnimočných prvkov, ktoré sú príkladom nápaditých technológií značky Lexus.

INTELIGENTNÉ DIAĽKOVÉ SVETLÁ

 

Keďže k mnohým kolíziám medzi vozidlom a chodcom/skupinou chodcov dochádza práve v noci, spoločnosť Lexus vyvinula pre model RX nový systém adaptívnych diaľkových svetiel (AHS) so svetovou novinkou – technológiou BladeScan. Dostupný nový systém diaľkových svetiel zlepšuje zorné pole vodiča, výsledkom čoho je vynikajúci výhľad v podmienkach po zotmení, pričom poskytuje širší osvetlený priestor v porovnaní s bežnými maticovými svetlometmi a rovnako aj plynulé a precízne ovládanie rozptylu svetla.

Technológia BladeScan funguje prostredníctvom otáčania zrkadla (reflektora) vnútri jednotky AHS, ktoré umožňuje rozšíriť osvetlený priestor tak, aby pokrýval maximálne zorné pole pri minimálnom oslnení vodičov vpredu. Systém tiež podporuje rozpoznávanie chodcov na kraji vozovky, ktorí náhodne prechádzajú cez cestu pred vozidlom, a to rozšírením zorného poľa vodiča.

Funkcia BladeScan sa aktivuje automaticky zásluhou riadiacej jednotky, ktorá kontroluje javy okolitého prostredia, ako sú napríklad vozidlá a jas, prostredníctvom dopredu namierenej kamery a tiež spracováva informácie o rýchlosti vozidla s cieľom zapnúť/vypnúť a nastaviť jas LED diód na zabezpečenie optimálneho osvetlenia.

ODPRUŽENIE S AKTÍVNYMI STABILIZÁTORMI (APSSS)

 

Od uvedenia modelu RX na trh v roku 1998 je charakteristickou črtou riadenia každého nasledujúceho modelu ladná a plynulá jazda v znamení vysokej kvality, čo predstavuje niečo, čo sa značka Lexus zaviazala zachovávať ako vymedzujúci znak radu RX v priebehu rokov. Lexus RX modelového roku 2020 dodržiava tento záväzok veľkou mierou záslu

hou systému odpruženia s aktívnymi stabilizátormi (APSSS), ktorý teraz obsahuje funkciu Roll Skyhook Control.

Nový systém Roll Skyhook Control prináša ďalšie vylepšenie prostredníctvom potláčania nakláňania karosérie pri prejazde nerovnými povrchmi cesty. Táto forma aktívnej kontroly je prvá svojho druhu na svete. Systém Roll Skyhook Control využíva vertikálny snímač gravitácie na detekciu smeru nakláňania a keď zaznamená, že sa vozidlo nakláňa v danom smere, aktivuje regulátor stabilizátora s cieľom obmedziť pohyb a udržať vzpriamené držanie karosérie vozidla. Výsledkom je pohodlný zážitok z jazdy na nerovných povrchoch ciest.

VOLIČ JAZDNÝCH REŽIMOV

 

Nový model RX ponúka vysokú úroveň prispôsobenia riadenia podľa potrieb vodiča, a to prostredníctvom voliča jazdných režimov, ktorý používateľovi umožňuje voliť jazdné režimy vhodné pre určité jazdné situácie alebo zodpovedajúce jeho preferovaným štýlom jazdy. Režim Customize bol špeciálne prispôsobený pre modely vybavené dynamickým adaptívnym odpružením AVS (Adaptive Variable Suspension), pričom vodičovi umožňuje voľne kombinovať rôzne režimy motora, hybridného systému, podvozka a funkcií klimatizácie.

PROJEKČNÝ DISPLEJ (HUD)

 

V záujme udržania koncentrácie vodiča na dianie na ceste pred vozidlom je nový model RX vybavený voliteľným projekčným displejom (HUD) navrhnutým pomáhať vodičovi pri monitorovaní širokého spektra informácií, ktoré sú prakticky umiestnené v jeho zornom poli.

Displej HUD umožňuje vodičovi jednoduchým pohybom očí – a bez odvrátenia pozornosti z vozovky – sledovať informácie, ako sú napríklad informácie audiosystému, rýchlosť, aktuálny prevodový stupeň a otáčky motora. Aj keď bol systém HUD zavedený vo vozidlách Lexus už skôr, jeho verzia v modeli RX modelového roku 2020 zahŕňa množstvo nových ikon vrátane zobrazenia najvyššej povolenej rýchlosti, dynamického radarového tempomatu (DRCC) a indikátora „Master Warning“, ktorý oznamuje akúkoľvek hroziacu nepredvídanú udalosť alebo varovania.

V záujme udržania koncentrácie vodiča na dianie na ceste pred vozidlom je nový model RX vybavený voliteľným projekčným displejom (HUD) navrhnutým pomáhať vodičovi pri monitorovaní širokého spektra informácií, ktoré sú prakticky umiestnené v jeho zornom poli.

Displej HUD umožňuje vodičovi jednoduchým pohybom očí – a bez odvrátenia pozornosti z vozovky – sledovať informácie, ako sú napríklad informácie audiosystému, rýchlosť, aktuálny prevodový stupeň a otáčky motora. Aj keď bol systém HUD zavedený vo vozidlách Lexus už skôr, jeho verzia v modeli RX modelového roku 2020 zahŕňa množstvo nových ikon vrátane zobrazenia najvyššej povolenej rýchlosti, dynamického radarového tempomatu (DRCC) a indikátora „Master Warning“, ktorý oznamuje akúkoľvek hroziacu nepredvídanú udalosť alebo varovania.

Zatiaľ čo pri iných displejoch obvykle dochádza k rušeniu obrazu pri slnečnom svetle, TFT HUD displej modelu RX bol navrhnutý tak, aby poskytoval vynikajúcu svietivosť, vďaka čomu zabezpečuje jasnú viditeľnosť aj počas enormne jasných dní. Oslňujúcej žiare a „dvojitému zobrazovaniu“ zabraňuje klinovito tvarovaná medzivrstva natlačená medzi vrstvami čelného skla, vďaka čomu tento displej ponúka stabilnú čitateľnosť a ďalší praktický príklad filozofie značky, ktorá sa zameriava na potreby človeka.

PREPRACOVANÁ MRIEŽKA CHLADIČA S MOTÍVOM „L“

 

Model RX priťahuje pohľady všade, kde sa zjaví, a to aj vďaka svojej nápadnej prednej maske, ktorá pomáhala vytvárať jasne odlišnú vizuálnu identitu už od svojho uvedenia v rámci úplne nového modelu v roku 2016. Predtým bol každý model z portfólia značky Lexus vybavený jedinečnou interpretáciou mriežky v tvare vretena, model RX však nastolil nový trend vďaka ďaleko výraznejšej mriežke, ktorej zámerom bolo vydobyť značke Lexus pozíciu automobilky s odlišným pohľadom na dizajn.

Pri dôkladnejšom pohľade si možno tiež všimnete, že dizajnový motív modelov okrem verzie F SPORT už viac necharakterizujú rovné horizontálne línie. Nahradili ich sieťovinou v tvare písmena „L“, ktorá zvýrazňuje jednotnosť zostavy SUV značky Lexus, pričom dodáva mriežke väčšiu hĺbku a ráz. Nové dizajnové prvky navyše obsahujú odlišné vrchné a spodné časti, pričom sa záhyby mriežky menia ako vyžarujú smerom od ústredného loga, čím vzbudzujú v prednej časti dojem pohybu.

Keďže ide o prednú časť našich vozidiel, čiže o prvok, ktorý pohľadom intenzívne vnímajú tak majitelia, ako aj okoloidúci, akékoľvek zmeny prednej masky majú nesmierny význam. Vývojové zmeny modelu RX pretvorili podstatu vozidla na SUV kladúce dôraz na luxus a športovú stránku, ktorému sa nevyrovná žiadne iné vozidlo na trhu.

VIZUALIZÁCIA TRAKCIE

 

Verzia nového modelu RX so zážihovým motorom obsahuje voliteľný pohon všetkých kolies (AWD), ktorý zabezpečuje optimálnu trakciu mimo spevnených ciest a na rôznych jazdných povrchoch. V úsilí o boj proti „fenoménu brzdenia v ostrých zákrutách“, čiže podmienke pohonu všetkých kolies, pri ktorej vozidlo neúmyselne spomalí počas prejazdu ostrej zákruty z dôvodu rozdielov v otáčaní kolies, technici značky Lexus využili technológiu dômyselného rozloženia krútiaceho momentu zvanú Situation-Specific Control. Okrem toho začlenili do multifunkčného displeja zobrazenie prevádzky pohonu všetkých kolies „AWD Operation Display“ (novinku vo vozidlách Lexus) pre dosiahnutie prehľadu vodiča v najvyššej možnej miere.

Aktivácia riadenia rozloženia krútiaceho momentu prostredníctvom funkcie Situation-Specific Control systému pohonu všetkých kolies je jednoduchá. Pri akcelerácii pri rozbiehaní na klzkom povrchu, ako je napríklad sneh alebo piesok, môže vodič stlačiť spínač LOCK, kedy zadný elektromotor pošle maximálne množstvo krútiaceho momentu do zadných pneumatík (tie majú pri rozbiehaní zvyčajne viac trakcie) pre využitie čo najefektívnejšej priľnavosti. Len čo systém rozpozná, že vozidlo jazdí stabilne, zníži distribúciu krútiaceho momentu do zadných kolies, čím sa zlepší celková spotreba paliva. Systém tiež automaticky deaktivuje pohon všetkých kolies pri brzdení a tým zlepšuje brzdný výkon.

Po prvýkrát vo vozidlách Lexus sú úrovne rozloženia krútiaceho momentu medzi prednými a zadnými kolesami zobrazené na multifunkčnom displeji na prístrojovej doske. To poskytuje vodičom vysokú úroveň istoty na klzkých cestách.

8-STUPŇOVÁ PREVODOVKA S ROZVODOVKOU

 

Pri svojom debute v modeli RX 300 v roku 2016 8-stupňová prevodovka s rozvodovkou predstavovala svetovú novinku, čo sa týka vozidiel s motorom vpredu/s pohonom predných kolies. Technici značky Lexus prevzali túto prevratnú jednotku a v každom smere ju vylepšili pre nový model RX 300. Nová 8-stupňová prevodovka s rozvodovkou ponúka nižšiu spotrebu paliva a dynamický výkon, ktoré dosiahla využitím širšieho rozsahu prevodových stupňov v porovnaní s jej predchodkyňou. Rovnako poskytuje hladšie radenie prostredníctvom tesnejších prevodových pomerov, pričom tiež zabezpečuje stabilitu pri priamočiarej jazde aj pri prejazde zákrut, vďaka čomu si môže vodič užívať vyššiu kontrolu a suverénnejšiu jazdu.

Kým agresívny charakter radenia pôsobí pri niektorých športových prevodovkách občas „hekticky“ a „kostrbato“, nová 8-stupňová prevodovka s rozvodovkou modelu RX 300 obsahuje funkciu Linear Driveforce Management, ktorá pri každom prevodovom stupni umožňuje využiť maximálny krútiaci moment motora, čím sa zlepšuje nielen akcelerácia, ale aj celkový pocit z jazdy.

Keďže krútiaci moment motora je vždy regulovaný tak, aby odrážal štýl jazdy používateľa, nová 8-stupňová prevodovka s rozvodovkou modelu RX 300 poskytuje konštantnú a plynulú hnaciu silu, ktorá zabezpečuje ostrejší výkon na ceste v kombinácii s menšou únavou vodiča z riadenia.