1. New Cars
  2. RZ World Premiere
VYBERTE SI
JAZDA JE VŠETKO

SVETOVÁ PREMIÉRA LEXUS RZ 450e

V apríli 2022 predstavil Lexus svoj prvý celosvetovo dostupný model čisto batériového elektrického vozidla (BEV). Úplne nový Lexus RZ 450e stelesňuje jedinečný dizajn vozidla Lexus a zážitok z jazdy vytvorený pokročilou technológiou elektrifikácie.

LEXUS RZ 450e

NOVÝ SPÔSOB JAZDY

RZ má pôsobivý základný výkon pomocou vysoko presného riadenia krútiaceho momentu motora, ako aj optimálneho umiestnenia batérie a motora, aby sa dosiahlo ideálne rozloženie hmotnosti a vysoká odozva. Koncept sa nazýva „The Natural“ a je založený na systéme pohonu všetkých kolies DIRECT4, ktorý riadi prednú a zadnú hnaciu silu podľa jazdy a stavu vozovky. Dosahuje jazdné výkony, pri ktorých vozidlo priamo reaguje na podnety vodiča, čím posúva jazdný podpis Lexus na ešte vyššiu úroveň.
LEXUS RZ 450e

POKROČILÉ OVLÁDANIE

Prvý systém One Motion Grip* od značky Lexus a vyspelé ovládanie riadenia vytvárajú lepší vzťah medzi človekom a strojom prostredníctvom elektrických signálov, nie mechanického prepojenia. Toto pripojenie zvyšuje kvalitu a rýchlosť prenosu nevyhnutných informácií o jazde. One Motion Grip dosahuje pôsobivú manévrovateľnosť vozidla a výkon vzbudzujúci dôveru prostredníctvom presného výpočtového úsudku a blokácií zbytočných vibrácií z pneumatík a bŕzd.


*One Motion Grip bude dostupný od prvej polovice roka 2024

LEXUS RZ 450e

AUTENTICKÁ JAZDA 4 KOLIES

DIRECT4, prvý systém pohonu všetkých kolies značky Lexus, a novovyvinutý vysokovýkonný motor eAxle nepretržite riadia hnaciu silu štyroch kolies s vysokou presnosťou. Funguje podľa kontaktného zaťaženia vozidla bez ohľadu na povrch vozovky a jazdné podmienky, aby sa dosiahol vzrušujúci zážitok z jazdy v súlade so zámerom vodiča. Dôležité informácie, ako je rýchlosť v zákrutách a uhol natočenia volantu, pomáhajú optimalizovať rozloženie hnacej sily a pomáhajú dosiahnuť vynikajúcu stabilitu pri ovládaní.
LEXUS RZ 450e

ŠPECIÁLNA PLATFORMA

RZ 450e využíva prvú špecializovanú platformu BEV značky Lexus (e-TNGA), aby výrazne zlepšila základný výkon vozidla a poskytla vzrušujúcu radosť z jazdy. Platforma ponúka vysokú úroveň stability a jazdného komfortu vďaka montáži batérie pod podlahu vozidla a vyznačuje sa nízkym ťažiskom a momentom zotrvačnosti.

LEXUS RZ 450e GALÉRIA

ELEKTRIFIKÁCIA VNÚTRI A NAVONOK

Pozrite sa bližšie na vzrušujúci nový dizajn a priekopnícke vlastnosti RZ 450e.

LEXUS RZ 450e

DIZAJNOVÝ JAZYK NOVEJ GENERÁCIE

Koncepcia dizajnu vyjadruje plynulé zrýchlenie a pocit krútiaceho momentu, ktorý je jedinečný pre BEV. Odstránenie spaľovacieho motora zmenilo funkčné požiadavky prednej časti a vyzvalo Lexus, aby vytvoril novú vizuálnu identitu prostredníctvom prijatia dizajnu „vretenového tela“. Interiér je inšpirovaný dynamickým výkonom BEV a predstavuje čistý a svižný obraz. Zmysel pre rafinovanosť a vysokokvalitné remeselné spracovanie existuje aj v priestore sledujúcom funkčnú podstatu.
LEXUS RZ 450e

JEDINEČNÝ ZVUK

Zvuky v kabíne sprostredkúvajú radosť z jazdy tým, že nadväzujú dialóg medzi autom a vodičom. Inžinieri prispôsobili frekvencie zvuku rýchlosti vozidla k hladinám zvuku počas dynamických akcií, ako je napríklad zrýchlenie. Charakteristiky tónu a akustického prenosu zvukov hnacieho ústrojenstva boli vyladené tak, aby zabezpečili jeho príjemnosť. Snahou je dosiahnuť maximálny komfort v kabíne.
LEXUS RZ 450e

KOMFORT A ZDOKONALENIE

Filozofia Omotenashi prechádza kabínou RZ – minimalistickým, no zároveň vzdušným luxusným prostredím. Plynulý tvar vychádzajúci z kapoty a vedúci k dverám sa spája s nízko umiestnenou prístrojovou doskou, zatiaľ čo jednoduché obloženie dverí a konzola pôsobia čistým, dokorán otvoreným dojmom. Kombinácia čistého, moderného priestoru a jednoduchých plôch so zameraním na textúru, vyjadruje príjemný pocit slobody. Dlhý rázvor poskytuje priestranný priestor na zadných sedadlách a dostatok miesta nad hlavou vzadu, čo cestujúcim poskytuje ďalší pocit priestrannosti. Okrem toho dostupná panoramatická strecha dodáva pocit širokej otvorenosti a rozpínavosti spredu dozadu.
LEXUS RZ 450e

ČISTÉ PROSTREDIE

Ambientné osvetlenie ponúka bohatý zážitok z jazdy. Odporúčaných 14 farieb predstavuje emócie a pocity pri pohľade na nádherné prírodné úkazy. Okrem toho prvé osvetlenie na svete mení odtieň svetla premietaného na ozdobu obloženia dverí pri otváraní a zatváraní dverí, čím dodáva interiéru nový nádych.

 

*One Motion Grip bude dostupný od prvej polovice roka 2024

LEXUS RZ 450e

VÝBER FARIEB

K dispozícii je šesť farieb exteriéru vrátane metalickej Ether Metallic, ktorá evokuje svižný jazdný výkon BEV, a Sonic Copper, najnovšej metalickej farby značky Lexus. Dostupná dvojfarebná farebná schéma obsahuje čiernu farbu od prednej časti karosérie po hornú kapotu a strechu. Zovňajšok poskytuje modernú atmosféru, ktorá podčiarkuje telo vretena RZ.

"RZ bol vyvinutý s cieľom vytvoriť jedinečné Lexus BEV, v ktorom sa jazdí bezpečne, je príjemné na dotyk a vzrušujúce z jazdy." 


Takashi Watanabe, Hlavný inžinier, Lexus Elektrified, Lexus International

LEXUS RZ 450e

NIČ NENECHÁVA NA NÁHODU

RZ využíva najnovší bezpečnostný systém Lexus Safety System + založený na presvedčení, že je dôležité rýchlejšie vyvíjať pokročilé bezpečnostné technológie svetovej triedy a zavádzať ich do viacerých vozidiel. Pridanie podporných funkcií proaktívneho asistenta jazdy a optimálneho ovládania založeného na podmienkach vodiča prepojených s monitorom vodiča ďalej prispeje k bezpečnej jazde. Medzi funkcie patrí prednárazová bezpečnosť, ktorá rozpozná vodiča, ktorý sa pozerá bokom alebo zaspí za volantom, a včas ho varuje.
LEXUS RZ 450e

VYVINUTÁ TECHNOLÓGIA

Stredový displej využíva veľký dotykový displej s mnohými funkciami integrovanými do softvérových spínačov na displeji. Veľká pozornosť bola venovaná veľkosti, tvaru, rozmiestneniu a zobrazovaniu informácií prepínačov. To umožnilo dosiahnuť optimálny tvar a umiestnenie pre intuitívne ovládanie, pričom sa zohľadnila aj frekvencia používania každej funkcie.
LEXUS RZ 450e

VYROBENÉ PRE MOBIL

Aktualizácie Over-the-Air (OTA) umožňujú neustále aktualizácie na najnovší softvér. Dokonca aj po zakúpení vozidla sú pridavané nové funkcie, ktoré zlepšujú výkon vozidla a umožňujú mu vyvinúť sa na bezpečnejšie vozidlo vybavené najnovšími asistenčnými technológiami pre vodiča. Smartfón možno použiť ako digitálny kľúč pre vozidlá s touto funkciou. Nosenie smartfónu umožňuje zamknúť/odomknúť dvere a naštartovať motor bez ovládania obrazovky. Jeden smartfón môže ovládať viacero vozidiel, ak sú registrované na rovnaký digitálny kľúč.
LEXUS RZ 450e

DÔVERA NA KAŽDÚ CESTU

Vysokokapacitné batérie exkluzívne pre BEV a výkonové polovodičové prvky z karbidu kremíka v meniči, ako aj začlenenie nízkostratových technológií prispievajú k predĺženiu dojazdu vozidla na jedno nabitie, ktorý sa odhaduje na 400 km (250 mi). Schopnosť vysokovýkonného nabíjania vyhovuje potrebám zákazníkov v každej krajine. Systém ohrevu batérií RZ umožňuje nabíjanie batérií v krátkom čase, a to aj v zime a v chladnejších oblastiach. Vylepšená technológia riadenia batérie zaisťuje úroveň zachovania kapacity batérie svetovej triedy (90 % alebo viac po 10 rokoch) a umožňuje zákazníkom s istotou riadiť vozidlo po dlhú dobu.