1. Discover Lexus
 2. Lexus rx world debut
VYBERTE SI
NOVINKY LEXUS

NOVÝ LEXUS RX ABSOLVUJE SVETOVÚ PREMIÉRU

 

 

Spoločnosť Lexus dnes predstavila nové, luxusné SUV RX, ktoré odhaľuje evolučné zmeny základného modelu značky, ktorý pri svojom prvom uvedení v roku 1998 pomohol vytvoriť segment luxusných SUV. Nový model RX sa začne predávať na jeseň roku 2019, pričom je potvrdením, že spoločnosť Lexus zostáva odhodlaná udržať si postavenie priekopníka segmentu luxusných SUV.

Exteriér nového modelu RX si zachováva mohutný a športový vzhľad, zatiaľ čo charakteristická línia, ktorá vedie od prednej k zadnej časti vozidla, bola vylepšená, takže celkový vzhľad modelu RX získal výnimočnú plynulosť a konzistenciu. Výsledkom je elegantný, dynamický exteriér, ktorý zdôrazňuje nový dizajnový jazyk značky Lexus.


Čo sa týka jazdného charakteru modelu RX, prevzal pútavý výkon vozidiel Lexus a vydal sa po ceste vlajkovej lode a sedanu LC resp. LS, pretože konštruktéri skúmali každú časť vozidla. Vylepšili tuhosť karosérie a systém zavesenia kolies a pridali aj nové tlmiče a systém riadenia bŕzd. Výsledkom je precízne vozidlo s vynikajúcim pocitom pri ovládaní, ktoré umožňuje používateľom jazdiť presne v požadovanej jazdnej stope.

Nový model RX je tiež vybavený svetovou novinkou, systémom AHS typu BladeScan a najnovšou generáciou bezpečnostného systému Lexus Safety System +.

HLAVNÉ VLASTNOSTI NOVÉHO MODELU RX

ELEGANTNÝ, DYNAMICKÝ EXTERIÉR V KOMBINÁCII S MIMORIADNE FUNKČNÝM INTERIÉROM

 

 

EXTERIÉR

 • Predný a zadný nárazník majú nové tvary a plynulo ladia s charakteristickými líniami spredu dozadu, čím sa zdokonaľuje dynamický vzhľad modelu RX.
 • Prahy spojené v priamej línii so spodnou časťou mriežky chladiča prinášajú pocit vyššej pevnosti a stability.
 • Dizajnéri prepojili spodný nárazník so zadnými blatníkmi, ktoré sa prelínajú s grafikou okien v spodnej časti zadného stĺpika, takže zadná časť získala výrazne elegantný a mohutný tvar.
 • Dizajnéri okrem toho zvýraznili komponenty, ako napríklad tlmič výfuku a spodný ochranný kryt pod karosériou, aby zvýraznili šírku vozidla. Dokázali tak modelu RX vštepiť športovú, agresívnu zadnú časť.
 • Vretenová mriežka chladiča, charakteristická pre značku Lexus, využíva mierne upravenú sieťovinu v tvare L. Nový rám sa prelína do bočnej strany predných nárazníkov a vytvára jednotný profil.
 • Nové tenké svetlomety dodávajú prednej mriežke čerstvú ráznosť. V zadnej časti sa nachádzajú kombinované svetlá s motívom písmena „L“.

INTERIÉR

 • Sedadlá v treťom rade modelu RX L umožňujú využiť dve rôzne polohy sedenia. Ak je to potrebné, vďaka novému nastaveniu je k dispozícii ešte viac priestoru pre nohy.
 • Sedadlá v druhom rade modelu RX L využívajú novú konfiguráciu, aby bolo možné využiť aj sedadlá Captain Seats (samostatné sedadlá). Sedadlá v treťom rade ponúkajú o 95 mm viac miesta na nohy, takže cestujúci na zadných sedadlách modelu RX si môžu užiť priestrannú a pohodlnú kabínu.

ZDOKONALENÁ STABILITA A POCIT LINEÁRNEHO RIADENIA S KOMFORTOM JAZDY CHARAKTERISTICKÝM PRE MODEL RX

Jednou zo zmien nového modelu RX sú vylepšenia, ktoré prispievajú k pôžitku z jazdy a vyplývajú zo zmien zavesenia kolies a vyššej tuhosti karosérie. Hlavný konštruktér spoločnosti Lexus Takeaki Kato bol odhodlaný zaistiť príjemný pôžitok z jazdy prostredníctvom agilného ovládania a vyššieho potešenia z jazdy. Spolu so svojím tímom konštruktérov úzko spolupracoval s výrobným tímom, aby dosiahli tento cieľ.

 • V celom vozidle sa v širokom rozsahu využíva laserové zváranie (LSW) a bodové zváranie, a okrem toho aj lepidlá s vysokou pevnosťou (4,2 metra strategicky umiestneného lepidla). Vystužené stabilizátory (teraz sú duté a o 1 mm širšie) a náboj so zvýšenou tuhosťou sa prejavili v bezprostrednejšej reakcii na zásahy do riadenia.
 • Nový model RX je vybavený aktívnym asistentom pri zatáčaní (ACA), ktorý potláča nedotáčavosť pri zošliapnutí plynového pedálu v strede zákruty. Okrem toho bolo dramaticky vylepšené naladenie systému EPS, takže pocit z riadenia je skutočne lineárny a model RX dokáže presne sledovať požadovanú jazdnú stopu za všetkých podmienok.
 • Prepracované tlmiče sú teraz vybavené novým prvkom na reguláciu trenia (FCD), ktorý ešte viac obmedzuje vysokofrekvenčné vibrácie spôsobené drobnými nedokonalosťami na povrchu vozovky. Vďaka tlmičom dokáže model RX prechádzať zákrutami s menším nakláňaním a s výnimočnou odozvou.

NAJVYŠŠIA ÚROVEŇ BEZPEČNOSTI V KATEGÓRII VĎAKA SVETOVEJ NOVINKE – SYSTÉMU AHS TYPU BLADESCAN A NAJNOVŠIEMU BEZPEČNOSTNÉMU SYSTÉMU LEXUS SAFETY SYSTEM +

Systém AHS typu BladeScan
Spoločnosť Lexus je priekopníkom v oblasti technológií automobilového osvetlenia a stala sa prvou automobilkou, ktorá vybavila vozidlá LED svetlometmi a systémom adaptívnych diaľkových svetiel (AHS), aby sa zvýšila bezpečnosť v obojsmernej premávke. V novom modeli RX spoločnosť Lexus opäť predstavuje svetovú novinku – systém AHS typu BladeScan. Svetlo z LED diód svieti na dve zrkadlá rotujúce vysokou rýchlosťou a prenáša sa do šošoviek, ktoré osvetľujú cestu vpredu.

Aj keď sa zdá, že sa svetlo nepohybuje, systém AHS typu BladeScan precízne reguluje rozdelenie svetelného lúča synchronizáciou otáčania zrkadla a zapínaním a vypínaním zdrojov LED. Pretože účinok diaľkových svetiel možno rozšíriť prirodzenejším spôsobom, systém osvetlí aj miesta, ktoré sú s konvenčnými systémami diaľkových svetiel ťažko viditeľné, napríklad krajnica cesty. Vodič preto dokáže rozpoznať chodcov a dopravné značenie oveľa skôr a bez toho, aby oslňoval vodičov vpredu alebo vodičov jazdiacich v opačnom smere. Viditeľnosť v noci bola vylepšená – dosahuje 56 metrov dopredu v porovnaní s 32 metrami s predchádzajúcim systémom AHS.

Lexus Safety System +
Nový model RX je vybavený aj najnovšou verziou bezpečnostného systému Lexus Safety System +, ktorý obsahuje pokročilé bezpečnostné technológie a technológie na prevenciu nehôd. Medzi hlavné funkcie systému Lexus Safety System + patrí:

 • Systém na predchádzanie kolíziám využíva kameru zabudovanú vo vozidle a mikrometrový radar v prednej mriežke, ktorý pomáha zaznamenávať cyklistov vo dne a chodcov pri slabom osvetlení.
 • Dynamický radarový tempomat (DRCC) v kombinácii s asistentom pre sledovanie jazdného pruhu (LTA) v novom modeli RX uľahčuje vodičovi jazdu v jazdnom pruhu. Ak systém LTA zaznamená možné vychýlenie z jazdného pruhu, upozorní vodiča vizuálne a zvukovým výstražným tónom alebo vibráciami volantu (môže vykonať aj malú korekciu riadenia).
 • Systém rozpoznávania dopravných značiek (RSA) získava informácie o dopravných značkách pomocou kamery a navigačných máp. Zobrazuje ich na projekčnom displeji (HUD) a na multiinformačnom displeji, čím sa obmedzuje riziko, že vodič prehliadne značku, takže jazda bude bezpečnejšia.

V RÁMCI TECHNOLÓGII KONEKTIVITY PRICHÁDZA SYSTÉM APPLE CARPLAY A ANDROID AUTO, AKO AJ DOTYKOVÝ DISPLEJ A DOTYKOVÝ OVLÁDAČ REMOTE TOUCH

 • Nový model RX je okrem originálneho diaľkového dotykového rozhrania Lexus (ktoré sa zmenilo z ovládača na Touchpad) vybavený novým dotykovým displejom.
 • Používanie smartfónu je súčasťou dizajnu – nový držiak na telefón a USB port plus funkcia pripojenia k zariadeniam podporujúcim Apple CarPlay a Android Auto.
 • Ovládanie hlasom je možné prostredníctvom telefónov a funkcií Apple Siri alebo Google Assistant. Vodiči si tiež môžu vybrať buď navigáciu Lexus Premium Navigation alebo navigáciu zo smartfónu.