lexus ux hero

LEXUS UX

KONCEPT KOMPAKTNÉHO CROSSOVERU

Podmanivý koncepčný model Lexus UX, prvý krát odhalený v roku 2016 na autosalóne v Paríži, zhmotňuje našu víziu budúceho kompaktného SUV pre nových a mladších užívateľov z miest, žijúcich v prepojenom prostredí – tzv. 'Urbanity’.

KONCEPČNÝ MODEL

Koncepčný model UX je ďalším krokom histórie dizajnu značky Lexus; je novým pojatím štvormiestneho mestského crossoveru, ktorý zhmotňuje takmer surový vzhľad a terénne prvky vozidiel 4x4, tu s nízkou svetlou výškou a polohou za volantom, typickou skorej pre kupé.

    lexus ux quoteblock bg

HLADKÝ PLASTICKÝ DIZAJN

Kľúčovým prvkom návrhu je futuristická koncepcia 'zvnútra von', ktorá stojí za mimoriadne synergickým pojatím exteriéru a interiéru. Vzadu potom karoséria opäť hladko nadväzuje na kabínu, pričom tu vytvára hlavnú konštrukciu hlavových opierok pre zadných pasažierov.

 •     lexus ux section02 01

  OSVIETENÉ ŠTYLISTICKÉ STVÁRNENIE

  Na koncepciu 'zvnútra von' nadväzuje i pokrokové prevedenie detailov. Svetlá pre denné svietenie v tvare L sú posadené tak, aby prebiehali priamo cez konštrukciu hlavných svetlometov. Koncové svetlá, začlenené do zadného spojleru, zaujmú svojím výrazne trojrozmerným charakterom.

 • REVOLUČNÉ NÁPADY

  Snaha o búranie tradícií je očividná i z pneumatík konceptu UX: pryža je vyrezaná pomocou laseru tak, aby lúče kolies zdanlivo pokračovali až do bočnej steny, čím vzniká dojem, akoby koleso tvorilo s pneumatikou jediný celok.

 •     lexus ux section02 03

  ATLETICKÝ, ALE SÚČASNE ELEGANTNÝ

  Exteriérové prvky konceptu sú vzájomne pospájané vysoko plastickými a zmyselnými povrchmi, ktoré poukazujú na klasické športové vozidlá. Použitá architektúra je v rámci značky Lexus jedinečná; výrazne horizontálnej orientácie návrhu bolo docielené prostredníctvom objemu - namiesto samotných charakteristických kriviek. Pri pohľade z boku je ešte zdôraznená dĺžka kapoty zámerným posunutím najvyššieho bodu kabíny o niečo dozadu.

NASTÚPTE DO KABÍNY UX

Predná časť kabíny vypovedá rovnako dobre o agilnej kultivovanosti i zapojení vodiča do deja. Oproti tomu zadná časť – stvárnená ako mäkká pohodlná pohovka v obývacej izbe – nenásilne nadväzujúce na zadné, protismerne otvárané dvere, je synonymom pohodlia a priestornosti odolného SUV.

    lexus ux section03 00
 •     lexus ux section03 01

  SMELÝ A PREKVAPIVÝ

  Namiesto tradične pojatej prístrojovej dosky zaujmú zalomené, vzájomne sa prekrývajúce tvary, ktoré tak tvoria zaujímavú hru tieňov a kontrastov. V obidvoch rohoch prístrojovej dosky sa nachádzajú displeje so záberom z kamier, ktoré nahrádzajú spätné zrkadlá na väčšej strane dverí.

 • VŽDY V SPOJENÍ

  Palubné technológie rozhrania HMI boli navrhnuté tak, aby poskytovali intuitívne trojrozmerné zobrazovanie pre vodiča a cestujúcich, ktorí sú zvyknutí (alebo očakávajú) prostredie s nepretržitou konektivitou.

 • PRELOMOVÉ TECHNOLÓGIE

  V paneli so združenými prístrojmi sa zobrazuje priehľadná plávajúca guľa v podobe hologramu, na ktorej sa prostredníctvom analógových a digitálnych údajov vytvára funkčné užívateľské rozhranie. Nad stredovým panelom nájdeme kryštalický prvok, v ktorom sa formou hologramu zobrazujú údaje klimatizácie a palubného infotainmentu, jednoducho čitateľné z pozície vodiča i predného spolujazdca.

  Koncepčný model Lexus UX Concept využíva i vyspelé technológie palubnej elektrotechniky, napr. okná s automatickou clonou (elektrochromatické) alebo štíhle kamery elektronických zrkadiel, ktoré nahrádzajú tradičné vonkajšie spätné zrkadlá. Obraz elektronických zrkadiel sa ukazuje na palubných displejoch, ktorých začlenenie nie je iba dizajnovým detailom, ale ďalším vyjadrením celkovej koncepcie 'zvnútra von', architektúry prístrojovej dosky v duchu dekonštrukcie.

  Motív rebra použitý v predných A-stĺpikoch sa opakuje u novej audio sústavy, zameranej na mladších pasažierov – v novom odnímateľnom soundbare, zabudovanom do boku prístrojovej dosky.

 •     lexus ux section03 04